top of page

Chaud Masalar | Charlotte Jonckheer


Belçikalı tasarımcı Charlotte Jonckheer, geri dönüştürülmüş kağıttan ve taş tozundan kahve sehpaları üretiyor.

Charlotte, kağıt ve taş kullanarak oluşturduğu kompozit malzemeye Chaud adını vermiş. Chaud, geri dönüştürülmüş kağıt hamuru ve taş tozu ile birlikte basılarak oluşturulan el yapımı bir malzeme. Süreç sonunda malzeme benekli bir doku, taş gibi bir görünüm alıyor.

“Tasarım dilimde güçlü grafik çizgilerini yumuşak malzemeler ve dokunsallıkla karşılaştırmayı seviyorum.” diyor Jonckheer.

Masaüstü ve nal görünümlü ayaklar Beige dei Medici taşından üretilirken, masanın kavisli gövdesi ise chaud’dan yapılmış.

Kabuk malzemesi esnek ve sağlam. Taşın ağırlığını taşıyabilir ve tüm parçaya stabilite sağlıyor.

Sürdürülebilirlik, Jonckheer için tasarım sürecinin önemli bir unsuru. Kağıt, yerel matbaacıların kurtarılmış kesimlerinden oluşuyor ve kağıdın işlenmemiş doğası tamamen geri dönüştürülebiliyor.

“Stüdyomun ana odağı, bir tasarım nesnesinin kullanımıyla ortaya çıkan duygusal değerdir. Doğada ve insan davranışındaki algılardan ilham alırken, kullanıcılara ilgi duyan ve etkileşimi faal kılan tasarımlar yaratırım.”

Chaud masalar, altı Belçikalı tasarımcıya ait olan Brut Collective’in bir parçası olarak Milano tasarım haftası sırasında Salone del Mobile 2018’de piyasaya sürüldü. Şu anda 31 Ağustos’a kadar Belçika’daki St Vincents konsept alanı ve kafeteryasında sergileniyorlar.

Öne Çıkanlar