top of page

On the Meridian | Vincent Poscik

Amerikalı tasarımcı Vincent Pocsik, ahşap ve bronz kullanarak mobilya olarak da kullanılabilecek dizi sanat eseri yarattı.

Vincent Pocsik, geleneksel mobilya tasarımı ve avangart sanat arasındaki ilişkiye dair araştırmasının bir parçası olarak On the Meridian adlı mobilya serisini tasarladı. Parçalar doğal malzemelerden yapılmış olmasına rağmen, Pocsik bu serisinde malzemeyi zorluyor ve ham madde rolünden uzaklaştırıyor.

Örneğin ahşapla alışılmış formlar ve dokular dışında deneyler yaparak malzemeyi formun arka planında bırakıyor. Pocsik, dijital üretim yöntemleri ve zanaatı birlikte kullanıyor. Önce el çizimleriyle başlayıp daha sonra dijital ortamda modelliyor.

Pocsik’e göre ürünlerinin orjinal el çizimlerine yakın bir his uyandırması için dijital ortamda üretilen her şeyin daha sonra el yapımı bir süreçten geçmesi gerekiyor. Tasarımcı, her malzemenin görünümünü elle manipüle ederek taşa bronz izlenimi veriyor ve ahşap parçalarına onları gizleyecek bir doku kazandırıyor. Amaç ise her bir parçanın karakterine bir belirsizlik katmanı eklemek.

Öne Çıkanlar

bottom of page