top of page

Anima | Kosuke Araki


Yemek artıklarının nereye gittiğini düşündünüz mü? Yemek artıklarını potansiyel bir malzeme olarak gören Kosuke Araki, Anima koleksiyonunu tasarladı.

Yemeğin hayat olduğundan bahseden tasarımcı endüstriyel olarak kaynaklarımızı gerektiğinden fazla tükettiğimizi, atık ve artıklarımızı değerlendirmediğimizi gözlemlemiş. Bu atık ve artıkların potansiyelini araştırıp değerlendirmeye karar vermiş. Kosuke projenin araştırma sürecinde iki sene boyunca kendi evinden çıkan yemek artıklarını kaydetmiş. Gıda ürünlerinin sadece yenmeyen kısımlarını (kabuk, kök, kemik vb.) atık olarak sayan tasarımcı iki senede sadece kendi evinden yaklaşık 315 kg atık kaydetmiş.

Bu atıklardan kendi materyalini tasarlayan Kosuke hayvan yağları ve kömürleştirilmiş gıda atıkları kullanıyor. Geleneksel Japon lake tekniği olan Urushi ile kendi ürettiği materyali birleştiren tasarımcı tasarladığı ürünleri kalıplama yöntemi ile üretiyor. Urushi lakesi son ürüne cilalı parlak bir şekil veriyor. Geleneksel olarak pilav ve tofu gibi yemek artıklarından yapılan Urushi, yemek artıklarını değerlendirmeyi yeniden yorumlayan Anima koleksiyonunun tamamlayıcı öğesi olarak kullanılıyor.

Atıkları geri dönüştürmek ve yeniden değerlendirmeyi hedefleyen bu proje, çirkin ve kötü olarak değerlendirilen materyallerin bile güzel ve değerli objelere dönüşebileceğini gösteriyor.

Öne Çıkanlar