top of page

Dot ve Posta | Bilge Nur Saltık

Bilge Nur Saltık ve Uniqka iş birliği sonucu ortaya çıkan Dot ve Posta, deriyi günlük hayat objelerine adapte ediyor ve el işçiliğinin değerinin altını çiziyor.

İstanbul merkezli olan tasarım markası UNIQKA, el işçiliği ve malzemeyi tasarımın odağına alıyor. Marka tasarımlarında, derinin çok yönlülüğü ve zarafetini ön planda tutuluyor. UNIQKA, dört kuşaktan beri gelen sanat ve zanaat mirasını taşıyarak yaşam alanları için zamansız nesneler sunuyor. Yerli ve yabancı tasarımcılarla işbirlikleri yapan UNIQKA markası Bilge Nur Saltık'ın tasarladığı iki yeni ürünü koleksiyonlarına ekledi. Londra Tasarım haftasında lanse ettikleri Dot ve Posta koleksiyonları, Istanbul Tasarım Bienali kapsamında ECNP galerideki Karma / Tutku Nesneleri sergisinde de sergilenecek.

Bilge Nur Saltık tarafından Uniqka markası için tasarlanan Dot serisi derinin materyal olarak potansiyeline odaklanıyor. Materyal olarak geçirgen olmayan, fakat dış etkilerden devamlı etkilenen ve değişen deriyi camla destekleyerek hazneye dönüştüren Dot serisi geometrik desenlerle içinde sakladıklarına gözlem delikleri açıyor. Geometrik desenlerle deriye geçirgenlik sağlayan tasarım bir nevi malzemeye yeni bir özellik ekliyor.

Natürel haliyle kullanılan deri elde atılan dikişlerle birleştiriliyor ve varla yok arası strüktürel camla bir araya geliyor. İki ebatta sunulan Dot serisi vazodan kalemliğe ve mumluğa çok amaçtı bir hazne.

"Deri ile yeni nesneler üretirken taşıdığımız mirası daha da büyüttüğümüzü hissediyoruz.”

Posta ve Dot, deriyi günlük hayat objelerinde kullanırken, duygusal birer anlam da yüklüyor. Dot, derinin opaklığı ve camın geçirgenliğinden yola çıkarak geometrik deseni ile sürpriz bir efekt yaratıyor. Posta ise isminden de anlaşıldığı gibi yaşam alanlarımıza nostaljik bir sıcaklık katmayı amaçlıyor.

Posta serisi Bilge Nur Saltık tarafından Uniqka markası için tasarlandı. Posta, levha olarak gelen deri materyalini sade ve elegant, üç boyutlu saklama ünitesine dönüştürüyor. Materyalin gücünü ve dayanıklılığını kullanan Posta’da, özel kesim deri üç noktadan zarf gibi katlanarak pirinç detaylarla birleştiriliyor. İki boyutuyla dergilikten kalemliğe birçok işlev üstlenen Posta, yaşam alanlarınıza uyum sağlamak için tasarlandı. Dot ve Posta 20-23 Eylül tarihleri arasında Londra Tasarım Haftası'nda görülebilir.

Öne Çıkanlar

bottom of page