top of page

Nordic Mood | Ekin Kayış


Londra tasarım haftası ilham veren konseptleri ile birçok Türk tasarımcıya da ev sahipliği yaptı. Ekin Kayış tez projesi olarak geliştirdiği Nordic Mood serisini Londra tasarım haftası kapsamında Old Truman Brewery'de sergiledi.

Nordic Mood cam ve seramiği cam üfleme sürecinde bir araya getirme yöntemlerini araştıran bir deneysel tasarım ve araştırma projesi. Cam ve seramik bir çok benzerliklerinin yanı sıra, üretim süreçlerindeki uyumsuzlukları ile bilinen iki malzeme. Bu malzemelerin bir araya getirilme süreci, her iki malzemenin de yapısı ve üretim süreçleri üzerine yapılan araştırma ve deneyler sonucu gerçekleştiriliyor. Bu araştırma süreci, seramik alanında farklı mineral ve bileşenleri kullanarak anlık ısı değişimlerine dayanıklı seramik malzemelerin geliştirilmesini ve bu üretim süreci için özelleşmiş deneysel cam üfleme yöntemlerini kapsıyor.

Koleksiyon Finlandiya doğası, atmosferi ve gökyüzü renklerinden ilham alıyor. Koleksiyonu oluşturan objeler, seramik ve cam birlikteliğinin estetik ve fonkisyonel imkanlarını araştırırken, bu malzemelerin karakteristik özelliklerini, benzerlik ve farklılıklarını bir arada sunuyor.

İlk kez 2018 Milano Tasarım haftasında Ventura Future etkinliği kapsamında sergilenen koleksiyon, 20-23 Eylül tarihlerinde Londra tasarım haftası kapsamında Form&Seek tarafından düzenlenen "Seek" sergisinde yer aldı

Öne Çıkanlar