top of page

Alfabe | Kellenberger-White


Londra merkezli grafik tasarım stüdyosu Kellenberger-White, London Design Festival 2018 için Finsbury Avenue Square, Broadgate’te, alfabenin 26 harfini içeren katlanmış metalden, renkli ve etkileşimli bir enstalasyon gerçekleştirdi.

İnsan ölçeğinde tipografiler oluşturan tasarım stüdyosu, ziyaretçilerine hem sandalyelerle oyun oynamayı hem de sandalyelerin üzerine oturma deneyimini sunuyor.

Hareketli Alfabe sandalyelerin her biri, Finsbury Meydan’ını interaktif, gökkuşağı renklerine boyanmış bir oyun alanına dönüştürüyor.

“Alfabe, birçok şeyi test eden ve bağlayan bir yapı ve renk denemesidir. Bu bir oyun alanı, ama aynı zamanda bir alfabe; kamu mobilyası, ama konuşabilir.”

Her bir sandalyenin tipografik formu, katlanmış metalden yapılması mümkün olan şekillere dayanmaktadır. Ayrıca, Bruno Munari'nin 1944 serisi Seeking Comfort in an Uncomfortable Chair’daki, bir dizi sıra dışı pozisyonda oturan bir figürü gösteren fotoğraflara gönderme yapılması amaçlanmıştır.

Ziyaretçiler, her bir parçada rahat olmanın zorluğunun yanı sıra dev kelimeleri heceleme fırsatıyla karşı karşıya kalıyor.

Alfabe, British Land tarafından görevlendirilen, bu yılın Landmark Projelerinden biridir.

Öne Çıkanlar

bottom of page