top of page

Times Newer Roman


Günlük hayatımıza bilgisayarlarla otomatik olarak giren, şeklinin ve tarzının, yazdığımız ve anlatmaya çalıştığımız üzerinde çok etkisi olan bir şey yazı tipi / font. Fark etmeden aslında herkesin hayatında büyük bir önem taşıyor. Peki her gün kullandığımız fontların detaylarının farkında mısınız?

Gözümüzün alışık olduğu, resmi evraklarda, ödevlerde ve kitaplarda en çok kullanılan yazı tiplerinden biri de Times New Roman. The Times gazetesi için Stanley Morison tarafından 1931 yılında tasarlanan Times New Roman hala en çok kullanılan yazı tiplerinden biri.

MSCHF tasarım stüdyosu Times New Roman’a alternatif olarak yepyeni bir font tasarladı, Times Newer Roman. Times New Roman’dan %5 ila %10 daha geniş olan Times Newer Roman aynı miktarda sayfaya daha az kelime sığdırmanızı sağlıyor. Öğrenciler için bir yazım hilesi olarak tasarlanmış. Times New Romana göre 15 sayfada 850 kelime daha az kelime sığdıran Times Newer Roman az kelimeyle çok şey anlatmanızı gerektiriyor. Sayfa limiti olan ödevlere de işe yarayan bu yeni yazı tipi, basılı belgelerde Times New Romanla benzer bir görsel oluşturuyor.

Tasarlayanlar olarak tabii ki okulda minik hileleri desteklemiyoruz. %13 kelime fazla ile yazılacak ödevin size kesinlikle daha fazla faydası var. Lakin MSCHF tasarım stüdyosu bu hayatı kolaylaştıran hilesi takdire şayan. Yazı tipinin karakterleriyle oynamadan sadece harfler arasındaki boşluk ve espas değerleriyle oynayarak yeniden tasarladıkları Times Newer Roman sihirli değnek gibi çalışıyor.

Times Newer Roman’ı buradan indirebilirsiniz.

Öne Çıkanlar