top of page

Alglerden Elde Edilen Biyoplastik

Hollandalı tasarımcılar Eric Klarenbeek ve Maartje Dros, sentetik plastikler yerine geçebileceğine inandıkları algleri biyoplastik haline getirdiler.

Tasarımcılar tarafından uygun ortamda su ile yetiştirilen ve daha sonra kurutulan yosunlar, üç boyutlu nesneler olarak kullanılabilecek yeni materyallere dönüştürülüyor.

Yosun polimerinin, şampuan şişelerinden, sofra eşyalarına veya çöp kutularına kadar her şeyi yapmak için kullanılabileceğine ve sonuç olarak fosil yakıtlardan yapılan plastiklerin yerini alabileceğine inanıyor.

Bir bitki türü olarak alg, fotosentez yaparken karbondioksiti emer. Bu nedenle tasarımcılar, küresel CO2 seviyelerini azaltmaya ve iklim değişikliklerini engellemeye yardımcı olacak bir üretim malzemesi olarak kullanılacak alglerin büyümesini savunmaktadır.

Klarenbeek ve Dros, Fransa’nın Arles şehrinde LUMA Vakfı’nda bir araştırma ve yosun üretim laboratuarı kurmaya davet edildi. Şubat 2017’den bu yana çift, Zaandam’daki Zaan Nehri’nde eski bir boya fabrikasında ve Fransa’da Arles şehrinde LUMA atölyesinde AlgaeLab’de çalışmalarını sürdürüyorlar.

“Amacımız, şehirdeki tüm restoranlara ve yiyecek içecek etkinliklerine AlgaeLab'de ürettiğimiz sofra takımlarını sağlamak.”

"Arles ve Zaandam’da, 3D yazıcılarımızı Fransız yosunları ve Hollanda yosunları ile aynı tasarımı üretmek için kullanıyoruz. Her ikisi de tam olarak aynı biçime sahipler, ancak yerel malzemelerden üretiliyorlar. Bu, inandığımız değişim; internet üzerinden dağıtılan ancak yerel olarak üretilen ürünlerin tasarlanmasıdır."

4. İstanbul Tasarım Bienali “Okullar Okulu” kapsamında Arter Sanat için Alan’da sergilenen bu proje, alglerden türeyen biyoplastiklerin geleneksel plastiklerin yerini nasıl alabileceğini gösteriyor. Tasarımcı Eric Klarenbeek ve Maartje Dros tarafından hazırlanan proje, çok yönlü biyobozunur malzeme oluşturmak için alglerin nişasta ile nasıl karıştırılabileceğini gösteriyor.

İstanbul Tasarım Bienali küratörü ve Arles, Fransız merkezli LUMA Vakfı’nın sanat yönetmeni Jan Boelen: “Dünyanın herhangi bir yerinde algleri bulabilirsiniz. 100.000'den fazla yosun türü vardır. Çok hızlı büyür. Biyoplastik oluşturmak için onu işleyebilir ve nişasta ile birleştirebilirsiniz.” dedi.

Bu proje 4 Kasım 2018’e kadar Arter’de gezilebilir.