top of page

Remake Ceramics | Hanneke de Leeuw

Kullanıcı odaklı toplumun sebep olduğu kaynak sıkıntısı yaşadığımız bu günlerde, geri dönüşümün hayatımızdaki yeri gün geçtikçe artıyor. Bu soruna cevap vermek için bir araştırma projesi olarak başlayan Remake Ceramics, Fabrique Publique’in kullanılamaz seramik parçalarını yeniden değerlendirme olasılığını araştırdığı ve halen geliştirmekte olduğu bir proje olarak Paris Tasarım Haftası’nda karşımıza çıktı.

Fabrique Publique stüdyosunun kurucusu Hanneke de Leeuw genelde sosyal sorunlara çözüm oluşturmak için çalışan bir tasarımcı. Bu sorunlar onun süzgecinden geçip bizlerle birer tasarım olarak buluşmakta.

Bizim serginin Le Off alanında ilgimizi çeken projenin ilk aşaması olan Geleceğin Tarihi (Future History) isimli tableware serisini görüyoruz. Sergide bulunan ürünlerde farklı çamurlardan yapılmış seramik atıklarının karıştırılmasıyla oluşturulmuş özel bir malzeme kullanılmış. Bu malzemedeki seramik atıklarının oranı 5% ila 10% arasında değişiyor.

Eylül 2018’den itibaren araştırmaya devam edilecek olan projenin gelecek aşamalarında, atık oranının ne derecede esnetebileceklerini araştırmaya devam ediyorlar.

Öne Çıkanlar