top of page

Equilibrio | Olive Lab

Paris Tasarım Haftası’nda gözümüze takılan bir başka ürün ise OliveLab tasarım stüdyosunun sunduğu Equilibrio serisi oldu. Torino merkezli stüdyo, ışığın hayatımızdaki en önemli kaynaklardan biri olduğunu kabul edip, onu yeni teknolojiler ve inovasyonlarla geliştirmeyi amaçlıyor.

PDW’nin Ground Control bölümünde sergilenen ürünleri Equilibrio ise evrendeki iki önemli kuvvet esas alınarak tasarlanmış: yer çekimi kuvveti ve manyetik kuvvet. Kendi söylemleri ile şu şekilde açıklıyorlar; evrenin düzenini sağlayan temel güçlerin arasındaki dengeyi oluşturan olgulardan ilham alınarak tasarlanmış.

Temelde sadece iki simetrik silindirden oluşan Equilibrio, bu silindirlerin dışında herhangi bir yapı sunmadığından sade bir görsellik oluşturuyor. Alt silindir anodize alüminyumdan üretilmiş ve içinde ışık kaynağı olan LED’leri bulunduruyor, üst silindir ise zımparalanmış pleksiglass ile üretilmiş. İki silindirin ucunda da halka şeklinde birer mıknatıs bulunuyor.

İki uç birbirine yeterince yakın olup yerçekimine karşı koyabildiğinde aydınlatma ürünü havada yani “denge’de” kalıyor. Denge anında ışık zımparalanmış pleksiiglass sayesinde, yarı saydam silindirin içinden eşit bir şekilde yayılıp direkt olmayan bir ışık yaratıyor. Tabii ki dengeyi bozup alt parçayı direkt ışık için de kullanmak da mümkün.

Öne Çıkanlar

bottom of page