Sans Forgetica

Melbourne'daki RMIT Üniversitesi Davranışsal İş Laboratuarı'ndaki araştırmacılar, tasarım ve psikoloji prensiplerini birleştirerek öğrencilerin okuduğunu hatırlamalarına yardımcı olan bir yazı karakter tasarladı.

Sans Forgetica adındaki font, sola doğru yedi derece eğik ve her harfin yapısında boşluklar var. Font, harfleri deşifre etmesi için beyni zorluyor. Böylece okumayı daha zorlaştırarak hafızayı güçlendiriyor. Tanımadığı bir dizi karakterle karşılaşan beyin şekilleri tamamlamak için yavaşlıyor. Her kelimede daha uzun süre durarak, bilişsel işlemeye daha fazla zaman ayıran beyin öğrenilen bilgileri daha kolay hatırlıyor.

Ekip test icin üç farklı font tasarladı. Yüz öğrenci laboratuarda üç yüzden fazla teste katıldı. Sonuçlara göre en etkili bulunan Sans Forgetica, katılımcıların hatırlayabildiği metin miktarını yüzde yedi oranında arttırdı. Davranışsal İş Laboratuarı ile tipografi tasarım uzmanlarının birlikte tasarladığı font, iki farklı disiplinden prensiplerle tasarlandı.

Sans Forgetica ağır sınavlara çalışan on altı ve on yedi yaşındaki öğrenciler için tasarlandı. Fakat araştırmacılar fontun, dil öğreniminde veya hafıza kaybıyla mücadele eden yaşlı insanlar için de kullanabileceğini belirtiyorlar.

Öne Çıkanlar