top of page

%75 Control Stool | Dafi Reis Doron


İsrail’li tasarımcı Dafi Reis Doron’un tasarımı %75 Control koleksiyonu mobilya üretimine inovatif bir yaklaşım sunuyor.

Endüstride kullanılan poliüretan süngeri deneysel olarak kullanan tasarımcı bu süngeri mobilyanın ana odağı haline getiriyor. Açık kalıba dökülen poliüretan direkt taburenin ana strüktürü üzerine uygulanıyor. Doğası gereği şişen poliüretan ahşap strüktürü kaplayarak son haline ulaşıyor. Tepkime sonucu yumuşak süngere dönüşen poliüretan konforlu bir tabure oluşturuyor.

Royal College of Art’taki yüksek lisansı süresinde kendi materyal ve tekniğini geliştiren tasarımcı doğru malzeme ve üretim sürecini bulmak için materyal mühendisi ile beraber çalışmış. Poliüretanın doğal tepkimesini avantaja dönüştüren Dafi ahşap ve metal ile çeşitli deneyler yaparak projesi için doğru dayanıklı strüktürü tasarlamış. Geliştirdikleri süngerin yumuşak fakat dayanıklı yapısı taburelere eşsiz şeklini veriyor.

İsminden de anlaşıldığı gibi tasarımcı üretim sürecinin sadece %75’ini kontrol edebildiğini söylüyor. El yapımı olan tabureler aynı teknikle üretilseler de %25 oranında birbirinden fark gösteriyorlar. Bu durum her bir tabureyi eşsiz hale getiriyor.

Öne Çıkanlar