top of page

Seramik Heykeller | Cecil Kemperink


Hollandalı tasarımcı Cecil Kemperink, seramiği örgü teknikleriyle birleştirerek çağdaş heykeller ortaya çıkarıyor.

Kemperink’in ritim, form, hareket enerji ve ses kavramlarını seramikle yorumlayan tasarımları tekstil, kil, dans, moda ve heykel arasında bağ kuruyor. Birçok sanat ve dans dersi alan tasarımcı, moda akademisinden sonra görsel sanatlar üstüne çalışarak farklı materyaller keşfetmeye başlamış.

Seramiği alışagelmişin dışında teknikle buluşturan Kemperink, tasarımları hakkında şöyle diyor: “Çok fazla sorum var; seramik heykellerim bana cevapları gösterirken aynı zamanda da yeni sorular oluşturuyor: çelişkiler ve gerçekler, duygular ve sezgiler, biçim-biçimsizlik, kırılgan-güçlü, toprak, sezgi heykel, performans, taş, dans, ritim, boşluk, enerji, zaman… Tüm bunları keşfediyorum ve bağlıyorum. Heykellerimle oynarken, ne sorular ve ne de cevaplar önemli geliyor, sadece onlar var.”

Kemperink aynı zamanda seramik örgülerini müzikle buluştup, tasarımlarını duymamıza, hissetmemize ve deneyimlememize olanak sağlıyor. Kemperink’ in tasarımları Güney Kore, Japonya ve Fransa’da sergilendi, pek çok ödül aldı, çeşitli müze ve galeride sergilendi.

Öne Çıkanlar

bottom of page