top of page

Portre | BetterThings

Yaptıkları işi 'daha iyi' yapmak mottosuyla yola çıkan BetterThings 'in 'kalbi' ve 'ruhu', Elif Lütfiye Çakır ve Hazal Balasar ile projelerini ve tasarım değerlerini konuştuk.

Merhaba BetterThings, bize biraz kendinizden, beraber çalışmaya nasıl başladığınızdan bahseder misiniz?

Hazal: Merhaba! Aslında arkadaş olarak geçmişimiz 2007 yılına kadar uzanıyor. Anadolu Üniversitesi’nde birlikte ürün tasarımı okuduk. BetterThings bizim ortak olarak kurduğumuz ikinci marka, ilki üniversiteden hemen sonra yarattığımız ”WE ARE Handmade Designer Stuff”dı. WE ARE; bizim için hem kendimizi, hem de kariyer olarak yolumuzu keşfetmemiz açısından çok eğitici ve keyifli bir proje oldu. Sonrasında Elif hep hayalini kurduğu grafik tasarım alanında deneyim kazanmak için Almanya’ya bir görsel iletişim ajansına stajyer olarak giderek kariyerinde yeni bir yolculuğa çıktı. Aynı dönemde ben de İstanbul’a gelerek bir yandan ambalaj tasarımı odaklı çalışırken, bir yandan da marka ve tasarıma daha bütüncül bakabildiğim bir perspektif geliştirmek adına Marka Okulu’nda pazarlama iletişimi yüksek lisansı yaptım.

Elif: Tanıştığımız ilk günden bugüne kadar arkadaşlığımız devam ederken, farklı mecralarda ortak işler yapmaya devam ettik. Aramızdaki güven, iletişim ve karşılıklı düşünceleri tamamlama hali bizim için çok değerli. 2017’nin Aralık ayında birlikte freelance projeler yaparken, bir arada “daha iyi” olduğumuza karar verdik ve BetterThings’in temellerini attık.

ALLDECOR 69

BetterThings ismini nasıl seçtiniz?

BetterThings ismi Asmalımescit’te bir kafede, içilen 3. bardak kahvenin ve uzun saatler süren bir beyin fırtınasının ardından çıktı. Bizim tasarım disiplinine bakış açımızla ve ikili olarak enerjimizle çok örtüşüyor. Yaptığımız meslek dünyayı kurtarmıyor, ama bir şeyleri “daha iyi” hale getirmek, “daha iyi” görünmelerini, insanların kendileri ve çevresiyle ilgili “daha iyi” hissetmesine vesile oluyor. Biz de iki kişi olunca kendimizi “daha iyi” hissediyoruz.

Bir şeyleri daha güzel yaptığınız ve güzelleştirdiğiniz kesin. İsminizden gelen “better/daha iyi” fikri her projede üzerinizde biraz baskı oluşturuyor mu?

“Daha iyi olma” ve “bir işi daha iyi sonuçlandırma” hedefi, ikimiz içinde okul yıllarından beri gelen içsel bir dürtü. Art direction gibi; bir kavramın, hissin veya problemin estetik görsel karşılığını aradığınız bir işte, bu güdü olmadan ortaya çıkacak sonuçların o işi sıradanlaştıracağına inanıyoruz. Yaratıcılık da aslında bu bilinçle tetikleniyor. Yani baskıdansa “itici güç” bu duygu için daha doğru bir tanım ve evet onu her projede hissediyoruz. ☺

DESA 1972

Art direction’dan styling’e, branding’den strategy’e kadar birbirini destekleyen birçok alanda hizmet veriyorsunuz. Proje süreciniz nasıl başlıyor?

Yaptığımız işlerin başlıkları her ne kadar birbirinden farklı görünse de, biz Art Direction’ı bir çatı olarak görüyoruz. Yaptığımız bütün projelerin temel amacı estetik ve görsel farkındalıkla markaların, kitlesiyle doğru iletişimi kurmasını sağlamak. Bu iletişimin aracı bir fotoğraf karesi, bir kataloğun tasarımı veya bir etkinlik davetiyesi gibi bir pazarlama materyali olabileceği gibi bir ürün tasarımı için doğru doku ve rengin seçilmesi kararları da olabilir. Yapacağımız projenin fiziksel çıktısına bağlı olarak müşterinin ihtiyaçlarını, hedef kitlesini, konuyla ilgili günümüz ve gelecek trendleri araştırarak ve anlamaya çalışarak işe başlıyoruz. Marka değerleri ve araştırmalarımız sonucunda bir hikaye yaratıyor ve bu hikayenin görsel karşılığını tasarlıyoruz.

Şu zamana kadar yaptığınız projeler arasında favoriniz hangisi?

İkimiz için de cevap aynı :) ALLDECOR dergisi yaz sayısı için yaptığımız “Add A Tropic Touch” çekimi. Editorial projeler bizim için daha özgür ve marka kısıtlarından bağımsız çalıştığımız işler. Kendimizi daha iyi ifade edebildiğimizi düşündüğümüz için de çıkan sonuç ve süreç daha keyifli oluyor.

ALLDECOR 71 add a tropic touch

"İlk ortak projemiz olan WE ARE’daki mottomuz “Biliyoruz ki dünyayı kurtaramayız ama anları daha keyifli kılabiliriz”di. Bunu BetterThings’in mottosu “We create concepts make a world full of BetterThings” takip ediyor."

BoynerEvde

Bir art direction projesinde çekilen ürünler etrafında bir dünya ve hikaye yaratıyorsunuz. Ana ürüne eşlik edecek öğe ve objelere nasıl karar veriyorsunuz?

Hikayeye ve görsel dünyaya karar verdikten sonra; renk kodlarını, sahne kararlarını, vermek istediğimiz hissi karşılayacak doku ve materyalleri bir moodboard’da birleştiriyoruz. Sonraki süreç ikiye ayrılıyor. İlki ürün toplamak için sokaklara dökülüp doğru objelerin peşine düşmek. Burada kimi zaman tam hayalimizdekileri bulurken, kimi zaman da bu arayış bizi hiç ummadığımız şeylerle karşılaştırıyor ve günün sonunda elimizde bir seçki oluşuyor. İkinci etapsa hayal ettiğimiz ama satın alamayacağımız şeyleri kendimiz üretmek. Bu noktada ikimizin de ürün tasarımı çıkışlı olması işimize yarıyor.