top of page

En Çevreci Mac

Apple markası %100 geri dönüştürülmüş alüminyumdan üretilmiş yeni Mac Book Air dizüstü bilgisayarını bu hafta lanse etti. ‘Doğa dostu olarak tasarlanan bu dizüstü bilgisayar, bilgisayarların dünya üzerindeki karbon ayak izini yarı yarıya azaltıyor. Yani yeni Mac Book Air bugüne kadarki en çevreci Mac.

Tasarımcılar tarafından en çok tercih edilen bilgisayarlardan biri olan Mac Book Air yenilenen kasasıyla New York’ta lanse edildi. Bilgisayarın kasasını tamamen geri dönüştürülmüş alüminyumdan yapmanın uzun zamandır hedefledikleri bir çözüm olduğunu söyleyen Apple ekibi, alüminyumu dayanıklılık, güç ve saf güzelliğinden dolayı ürünlerinde tercih etmiş.

Apple’ın materyal ekibi tarafından geliştirilen bu dönüştürülmüş alüminyum materyali tamamen endüstriyel üretimden çıkan atık ve artıklarla üretiliyor. Üretimden çıkan talaş ile oluşturulan bu alaşımı atomlarına kadar hesaplandığını söyleyen Apple’ın başkan yardımcısı Laura Grove, şimdiye kadar kullandıkları malzemelerden çok daha sağlam ve dayanıklı olduğunu söylüyor.

%100 geri dönüştürülmüş alüminyumdan üretilen Mac Book Air’in kendi de tamamen geri dönüştürülebiliyor. Bu şekilde bilgisayarın dünyadaki karbon ayak izini %50 azaltmış oluyorlar.

Markaların yeni malzeme arayışını reklamdan çok potansiyel keşfi olarak görebiliriz. Apple’ın her gün elimizin altında olan bilgisayarları değiştirmek iyileştirmek için harekete geçmiş olmasını görmek gerçekten ümit verici.

Etiketler: