top of page

Wood in Progress | Envisions

Geçtiğimiz iki yıl boyunca büyüleyici sergileri ve deneysel tasarım araştırmalarıyla endüstrinin standartlarını sarsan yaratıcı kolektif Envisions, tasarım sürecinin son üründen önceki aşamalarının önemini vurguluyor. Geçtiğimiz yıl Milano'daki sunumunun başarısından sonra, Envisions ve İspanyol ahşap üreticisi Finsa işbirliklerini daha da yüksek seviyelere taşıyor.

Envisions araştırma sürencinin ötesine geçti ve Finsa’nın endüstriyel üretim yöntemlerinden yararlanarak projelerini hayata geçiriyor. London Design Fair'in yer aldığı Old Truman Brewery'de kurulan labirent şeklindeki sergi, izleyiciyi Finsa'nın tekniklerinden, ustalığından ve bu endüstriyel yapıya yönelik deneysel yaklaşımından kaynaklanan farklı hikayelere yönlendiriyor. Sergiye ritmik bir şekilde yerleştirilmiş olan Finsa fabrikalarında çekilen belgesel, renkli ahşap örneklerinin endüstriyel gelişimi hakkında bilgi veriyor.

Bu renkli sergi iş birliğini özetliyor: "Tasarımcılar endüstri olmadan, endüstri de tasarımcılar olmadan var olamaz." Bu bir final noktası değil bir yolculuk ve daha önemlisi bir 'süreç'.

Aukje Fleur Janssen, renk ve malzemeye karşı duyarlılığıyla geçen yılki ziyaretçileri Finsa levhalarına sarılı paketleriyle büyülemişti. Şaşırtıcı bir şekilde, aslında melamin içindeki renkli tabakayı yaratan bir kağıt. Plastik kaplamanın tutkalı emmesiyle oluşuyor. Araştırmalarını endüstriyel olarak geliştirdikten sonra Aukje, örneklerini Santiago merkezli fabrikaya taşıdı ve melamin üretim sürecini kullanarak üretiminin sağlam ve dayanıklı olduğunu kanıtladı. MDF üzerine yerleştirilmiş yırtık, kesilmiş ve dokunmuş kağıdın etkileyici bileşiminin lamine hale geldiği devasa fabrikada ısı presinin altına yerleştiriliyor. Hala tabakalı dokuyu ve kağıdın kalitesini koruyan Aukje’nin panoları Finsa fabrikalarında oldukça ilgi gördü.

Öne Çıkanlar

bottom of page