top of page

Geri dönüştürülmüş kağıttan ayarlanabilir panjurlar!

Taylandlı tasarımcı Natchar Sawatdichai’nin kağıt jaluzi koleksiyonu, çevreye zarar veren plastiklere sürdürülebilir bir alternatif sunmak üzere tasarlanmıştır.

Londra’daki Kingston University’den bu yıl başlarında Ürün ve Mobilya Tasarımından yüksek lisans derecesiyle mezun olan Sawatdichai, panjurların çoğunluğunun “aşırı nitelikli” olarak yapılması nedeniyle, dönüştürülmüş kağıttan ayarlanabilir panjurlar tasarladı.

“Tüketici davranışı “depozitosuz toplum” yarattı. Bu da bir ürünün ortalama ömrünü kısaltıyor.”

Sawatdichai, kağıdın panjurlar ve diğer ev dekorasyon ürünleri üretmek için kullanılan plastiklere sürdürülebilir, uygun fiyatlı ve halihazırda mevcut bir alternatif olduğunu savunuyor.

“Kağıt çok yönlü bir materyal.” dedi. “Birçok formatta mevcut, deney yapmayı ve seri üretimi destekliyor, aynı zamanda mümkün olan en geniş kullanım ömrü seçeneklerini de sunuyor.”

Geri dönüştürülmüş kağıttan yapılmış olan Sawatdichai'nin panjurları makine ile kesilir, kırılır, elle katlanır ve yine elle yapıştırılır. Bir panjur yapmak ise yaklaşık altı ila yedi saat sürer.

“Prototipler için kullandığım kağıt, gazete kağıdı ve Hanji kağıdıydı (geleneksel Kore el yapımı kağıdı). Çünkü doğru kalınlık ve çeşitli renk yelpazesi sağlıyor" diye açıkladı.

Panjurların ilk koleksiyonu dört renkte mevcuttur: sıcak beyaz, koyu mavi, kum sarısı ve alacakaranlık pembesi. Panjurlar kolayca değiştirilebilecek şekilde tasarlanmıştır.

Sawatdichai, "Kağıdın sık sık göz ardı edilmesinin ve ev dekorasyonunda yaygın olarak kullanılmamasının nedeninin düşük değerdeki görünümü ve dayanıklılığından şüphe edilmesi olduğunu düşünüyorum. Bir şekilde, henüz uygun uygulamaları bulamamış olabiliriz, bu da değerini artırabilir ve bu materyal hakkındaki inancı değiştirebilir." dedi.

Öne Çıkanlar

bottom of page