top of page

Urushi Vernikli Dekoratif Kutular | Lara Bohinc

Bohinc Studio, Japon kültürüne ait geleneksel bir vernik tekniği olan urushi tekniğini Katsura kerestesinden ve pamuktan yapılmış kutulara uyguladı. Bohinc Studio’nun kurucusu Lara Bohinc, Wajima’da geçirdiği iki haftalık residency sırasında Katsura’dan yapılmış ve pamukla sarılmış iki adet kutu tasarladı. Dekoratif kutuları daha dayanıklı hale getirmek için Urushi verniği birçok kez uygulanıyor ve bu da parlak bir bitiş sağlıyor.

Bohinc, Urushi kutularına çağdaş bir perspektif kazandırmak için geometrik şekiller kullandı. "Taze, canlı ve daha kadınsı" şeklinde tanımladığı tasarımında eskiden kullanılan kırmızı ve siyah renkleri pastel tonlarla değiştirdi.

Pastel boyalar, özellikle İngiliz tasarımcının bu projede yakından çalıştığı usta zanaatkar Nakakado tarafından geliştirildi. Bohinc'in katıldığı residency programı Japon hükümeti tarafından geleneksel el sanatlarını geliştirmek amacıyla düzenleniyor ve her yıl farklı bir temayla hazırlanıyor.

Bohinc’in teması ‘küçükten büyüğe’ idi. Japon geleneklerine göre’gösteriş’ önemli bir yere sahip, bu yüzden aksesuarları ‘küçük nesneler’ ve onları koyacağı kutuları da ‘büyük nesneler’ şeklinde tanımlamış. Kutular Japon geleneğinde çok önemlidir ve içlerindeki nesneler çoğu zaman daha çok önem taşır. Urushi kutularını bu kadar değerli kılan şey ise yapım süreçleri. Yapım süreci özenli bir şekilde yavaştır, bazen de cila katmanlarını uygulamak üç aydan fazla zaman alır.

Three As One olarak adlandırılan ilk kutu, iki birbirine geçmeli bölmeden ve bir küçük yuvarlak bölmeden oluşan bir oyun. We Are Family olarak adlandırılan ikinci tasarım, daha küçük dairesel kutunun eklendiği bir ana kutudan oluşuyor. Kullanılmak üzere ya da heykelsi bir parça olabilecek şekilde tasarlanan kutuların birbirine kenetlenen formları Bauhaus mimarisinden ve ahşap çocuk oyuncaklarından ilham alınmış.