top of page
  • Uniqka

Hollanda Tasarım Haftasından Notlar


Uniqka ekibi olarak Ekim ayında gerçekleşen Hollanda Tasarım Haftasını gezdik. Eindhoven'da gerçekleşen, yerli ve yabancı tasarımcıları bir araya getiren bu etkinlikten öne çıkanları sizinle paylaşmak istedik.

Piet Hein Eek’de sergilenen Ontwerpduo’nun yeni koleksiyonu Contour, led teknolojisini kullanan çizgisel ve dairesel aydınlatma elemanlarından oluşuyor. Mekana göre farklı enstalasyon ve renk uygulamalarıyla sonsuz kombinasyon üretilebiliyor. Contour ile beraber Light Forest isimli diğer aydınlatma koleksiyonunun yer aldığı sergi favorilerimiz arasındaydı.

Piet Hein Eek’de dikkatimizi çeken diğer isimler Bas Vellekoop ve Rens’ti. Genç tasarımcı Bas Vellekoop’un Hexa isimli aydınlatmaları arıkovanı ve peteklerin geometrisinden esinlenerek tasarlanmış. Hexa aydınlatmalar alüminyum malzeme ile üretiliyor ve farklı renklerde sunuluyor. Rens’in malzeme, renk ve formlar ile oluşturduğu etkileyici sunumda ilgimizi en çok çekenler, Working Glass ve Finissage koleksiyonlarıydı. Working Glass farklı pleksiglas katmanları kullanılarak oluşuyor ve renk, form ve transparanlık öğelerini sorguluyor. Finissage ise ahşap, metal ve Kvadrat kumaşları üzerinde yapılan deneysel boyama tekniklerinden oluşan bir koleksiyon.