top of page
  • Uniqka

Hollanda Tasarım Haftasından Notlar


Uniqka ekibi olarak Ekim ayında gerçekleşen Hollanda Tasarım Haftasını gezdik. Eindhoven'da gerçekleşen, yerli ve yabancı tasarımcıları bir araya getiren bu etkinlikten öne çıkanları sizinle paylaşmak istedik.

Piet Hein Eek’de sergilenen Ontwerpduo’nun yeni koleksiyonu Contour, led teknolojisini kullanan çizgisel ve dairesel aydınlatma elemanlarından oluşuyor. Mekana göre farklı enstalasyon ve renk uygulamalarıyla sonsuz kombinasyon üretilebiliyor. Contour ile beraber Light Forest isimli diğer aydınlatma koleksiyonunun yer aldığı sergi favorilerimiz arasındaydı.

Piet Hein Eek’de dikkatimizi çeken diğer isimler Bas Vellekoop ve Rens’ti. Genç tasarımcı Bas Vellekoop’un Hexa isimli aydınlatmaları arıkovanı ve peteklerin geometrisinden esinlenerek tasarlanmış. Hexa aydınlatmalar alüminyum malzeme ile üretiliyor ve farklı renklerde sunuluyor. Rens’in malzeme, renk ve formlar ile oluşturduğu etkileyici sunumda ilgimizi en çok çekenler, Working Glass ve Finissage koleksiyonlarıydı. Working Glass farklı pleksiglas katmanları kullanılarak oluşuyor ve renk, form ve transparanlık öğelerini sorguluyor. Finissage ise ahşap, metal ve Kvadrat kumaşları üzerinde yapılan deneysel boyama tekniklerinden oluşan bir koleksiyon.

Malzemelerin potansiyellerini sorgulayarak, süreç, zanaat ve üretim tekniklerine odaklanan The Materialists isimli tasarım kolektifi, TAC’da yer alan sergilerinde bu yıl deri malzemenin potansiyeline odaklanmıştı. The Materialists tasarımcıları fire olarak açığa çıkan deri parçalarından ürünler tasarlamışlar. Malzemelerin görsel niteliklerinden ilham alan Güney Koreli tasarımcı Hyunjee Jung’un derinin ön yüz, arka yüz ve kesitinin farklı dokularına odaklanarak ortaya çıkardığı “Flattened object and space” isimli dekoratif duvar aksesuarını çok beğendik.

Tasarım haftasının popüler mekanlarından biri olan Veem’de birçok farklı malzeme sunuluyordu. Letonya asıllı genç tasarımcı Sarmite Polakova çam ağacı kabuklarından deri ile benzer niteliklere sahip bir malzeme yaratmayı başarmış. Her yıl tonlarca kabuğu atık olarak ortaya çıkan çam ağacı kabuklarından yapılan bu malzeme, hem organik bir dokuya hem de güzel bir hissiyata sahip.

Veem’deki Yeni Malzeme Ödülleri sergisinde yer alan Inge Sluijs’un Plasma Rock isimli malzemesi sahillerde biriken atıkların ısıl işlemlerden geçmesiyle üretilen taş yapısında bir malzeme. Farklı coğrafyalardan çıkan atıklardan o coğrafyaya özgün renk ve dokularda malzemeler elde etmek mümkün.

Öne Çıkanlar

bottom of page