top of page

Food for Buzz | Matilde Boelhouwer

Hollandalı tasarımcı Matilde Boelhouwer yağmuru şekerli suya çeviren bir yapay çiçek serisi tasarladı.

Çiçek ve ekili alanların az olduğu şehirlere konumlandırılan tasarımlar, tozlaşmaya katkıda bulunan böcekler için acil durum besin kaynağı olarak tasarlandı.

Her çiçek 3D baskılı lazer kesim taç yaprak, merkezde bulunan 3D baskılı küçük konteyner ve 3D baskılı saptan oluyor. Konteynerlar yağmur suyunu toplamak ve biriktirmek için kullanılıyor. Tasarım şeker ve yağmur suyunu karıştırdıktan sonra küçük kaplara geri pompalayıp böceklere besin sağlıyor.

“Benim için böcekler ve çiçekler arasındaki ilişki doğadaki en büyüleyici şeylerde biri. Çiçekler böceklere, böcekler de çiçeklere hizmet etmek için evrilmiş. Günümüzde, hepimiz beton ve taştan yapılmış şehirlerde yaşıyoruz, Çiçeklerin eksikliği böceklerin nüfusunda çok önemli bir düşüşe sebep oldu.” diyen tasarımcı böcek popülasyonundaki büyük düşüşü fark ettikten sonra Food for Buzz üstünde çalışmaya başladı. Almanya'da yürüttüğü araştırmalara göre, son 27 yılda böcek nüfusu hem kırsal hem de kentsel alanlarda yüzde 75 azaldı. Tasarımcı, bu düşüşün böcek ilaçlarının kullanımı, iklim değişikliği ve böcekler için habitat ve gıda eksikliği nedeniyle olduğunu belirtti.

Boelhouwer, her çiçeğe böcek türlerinin ilgisini çekecek belirli nitelikler vermek için entomologlarla çalıştı. Kaplar, her bir böcek türünün dilinin uzunluğuna göre ayarlandı ve taç yaprakları da böceklerin en çekici bulduğu şekil ve renklerle desenlendirildi.Her bir çiçek, tozlaşmaya yardımcı olan böceklerin beslenme rutinleri ve fiziksel yapılarına uygun olarak tasarlandı.

Boelhouwer böcek nüfusu üzerinde yeterli etkiye sahip olmak için mimarlar, inşaat mühendisleri ve şehir planlayıcıları ile birlikte çalışabileceğini umuyor.

Öne Çıkanlar