top of page

Geleneksel Deriye Alternatif: Vegan Deri

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu, 4. İstanbul Tasarım Bienali esnasında, Hollanda bazlı uluslararası ve yerel tasarımcıların işlerini kapsayan “WASTE” adlı sergiye ev sahipliği yaptı. “WASTE” sergisi, 4. İstanbul Tasarım Bienali’nin de küratörü olan, yine Jan Boelen küratörlüğünde “Döngüsel Tasarım” üzerine odaklandı.

“WASTE” Sergisi, insanların neleri attığını, dikkatsizce neleri geride bıraktığını açığa çıkaran bir sergi. Çöplerin ürünlere dönüştürülmesi, atıkların değerli kaynaklara dönüştürülmesi, sistemlerimizde, ekonomik ve toplumsal düzeylerde bir dönüşümü harekete geçirmektedir.

Benim de ziyaret etme fırsatı bulduğum “WASTE” Sergisi’nde, Hollandalı tasarımcı Tjeerd Veenhoven’ın palmiye derisi olarak adlandırdığı ve palmiye yaprağından ürettiği bu malzeme, hayvan derisinden yapılan geleneksel deriye sürdürülebilir ve vegan bir alternatif sunuyor.

Palmiye derisi, Areca Palmiye ağacından düşen yapraklardan elde ediliyor. Hindistan genelinde, bu ağaçların milyonlarcası yıl sonuna kadar yapraklarını döküyor. Orman tabanına yaklaşık 3 milyon yaprak düşüyor; çoğunlukla bu yapraklar kullanılmıyor ve çürümeye bırakılıyor. Fakat bu lifli malzeme, muazzam bir lif uzunluğuna ve mükemmel bir elyaf hizamalasına sahip.

8 yıl önce, ağacın yapraklarının doğal lifleriyle ilgilenmeye başlayan tasarımcı, daha sonrasında palmiye yapraklarından yapılmış deri ile deneysel çalışmaya başladı. Malzemenin kuru ve kırılgan olduğunu görünce, yaprakları yumuşatmak için özel bir gliserin ve su kullanarak, başka malzemelerle güzel ve yumuşak hale getirebileceğini keşfetti.

Şu anda Hindistan’da küçük zanaat birimlerinin kendi palmiye derilerini ürettikleri ve bu malzemeyle çeşitli ürünler üretebildikleri iki adet fabrika bulunmaktadır. Dominik Cumhuriyeti’nde ise palmiye derisinden halılar üretecek olan yeni bir fabrika açılmaktadır.

Kuzey Hollanda'daki Groningen'deki stüdyosunda birçok alternatif malzeme ve sistemle deneyler yapan Veenhoven, “Bitkiye dayalı sistemlere daha fazla odaklanmalı ve onları daha fazla teşvik etmeliyiz.” diyor.

Palmiye derisi, doğal atıkların ürünlere nasıl dönüştürülebileceğine dair harika bir örnektir.