top of page

Kısa Kısa Cuma | Yenilenebilir Malzemeler

Tasarlayanlar ekibi olarak yepyeni bir seri başlatıyoruz! "Yenilenebilir Malzemeler" ile başlayan bu tematik seride kısa ve kapsül içerikler ile bize ilham veren projeleri sizinle paylaşacağız. Görsellere tıklayarak projelerle ilgili daha ayrıntılı içeriklere ulaşabilirsiniz. Keyifle okumanız dileğiyle.

Organico | Philipp Hainke

Hollandalı tasarımcı Philipp Hainke, kenevir iplerinden yeni bir materyal geliştirdi. Organico koleksiyonu, geleneksel kaynaklarla yenilenebilir kaynakları harmanlayarak yeni bir materyal oluşturuyor. Kalsiyum hidroksit ve kazein kullanarak basınç ve buhar ile birleştirilen kenevir lifleri, katı bir forma dönüştürülüyor. Tasarımcı böylece uzun araştırmalar sonucu sağlam, hafif ve sürdürülebilir bir final ürüne ulaşmayı başarıyor.

Sobreiro Collection | Humberto and Fernando Campana

Brezilyalı tasarım ikilisi Humberto ve Fernando Campana, neredeyse tamamen mantardan yapılmış bir koltuk ve üç dolaptan oluşan bir mobilya koleksiyonu yarattı. Sobreiro Koleksiyonu'ndaki parçalar bir tasarım malzemesi olarak mantarın çok yönlü, çekici ve sürdürülebilir olan potansiyelini ortaya çıkarmak için yaratıldı. Bu koleksiyon, doğal ve işlenmemiş materyalleri kullanmalarıyla tanınan Campana kardeşlerin mantarla çalıştığı ilk projeleri. Geçmişte işlerinde deri, palmiye yaprakları ve hatta balık derisi kullandılar.

Anima | Kosuke Araki

Yemek artıklarının nereye gittiğini düşündünüz mü? Yemek artıklarını potansiyel bir malzeme olarak gören Kosuke Araki, Anima koleksiyonunu tasarladı.Yemeğin hayat olduğundan bahseden tasarımcı endüstriyel olarak kaynaklarımızı gerektiğinden fazla tükettiğimizi, atık ve artıklarımızı değerlendirmediğimizi gözlemlemiş. Bu atık ve artıkların potansiyelini araştırıp değerlendirmeye karar vermiş. Kosuke projenin araştırma sürecinde iki sene boyunca kendi evinden çıkan yemek artıklarını kaydetmiş. Gıda ürünlerinin sadece yenmeyen kısımlarını (kabuk, kök, kemik vb.) atık olarak sayan tasarımcı iki senede sadece kendi evinden yaklaşık 315 kg atık kaydetmiş.