top of page

Portre | CARA/DEVIDE


Bize biraz kendinizden ve stüdyonuzdan bahseder misiniz? Kariyerinize nasıl başladınız? Sizi tasarımcı olmaya iten şey nedir?

CARA/DEVIDE, Güney Afrikalı tasarımcı Cara Judd ile İtalyan tasarımcı Davide Gramatica’nın kurduğu bir stüdyo. Ürün tasarımına odaklanan stüdyomuzda sınırlı sayıda üretilen ürünlerden endüstriyel ürünlere kadar geniş bir yelpazede çalışıyoruz. Ayrıca etkinlik düzenleme ve tasarlama, stüdyolara tasarım danışmanlığı verme gibi konularda da çalışıyoruz. Kariyerimize kendi ürünlerimizi tasarlayarak ve üreterek başladık. Bu bizim için önemli bir aşamaydı, bakış açımızı oturtmak ve iş birliği yapacağımız markaları anlamak için gerekli olduğunu düşünüyoruz.

Birlikte çalışmaya nasıl karar verdiniz?

Stüdyomuzu 2016 yılında kurduk, öncesinde başka yerlerde çalışarak deneyim kazandık. Çalışırken bazı projeler için iş birlikleri kuruyorduk, kendi stüdyomuzu açmak doğal bir şekilde gerçekleşti.

Şu anda nerede çalışıyorsunuz? Çalıştığınız yerin atmosferi işlerinizi nasıl etkiliyor?

Şu anda Milano’da çalışıyoruz ama yakın zamanda Güney Afrika’dan döndük. Aslında her iki ülkede de çalışarak kendimizi sınırlamama gibi bir fikrimiz var. Milano tasarım bağlamında oldukça aktif bir şehir, sanat ve kültürel aktiviteler için de öyle. Enerjisini ve dinamik doğasını veriyoruz ancak bazen bir adım geri çekilip daha sakin bir ortam istediğimiz de oluyor. Milano dışındaki firmalarla da çalışıyoruz ve oraya seyahat edip zaman geçiriyoruz. İşlerin büyük çoğunluğu gittiğimiz yerlerde yapılıyor. Temelde tek bir yere bağlı kalıyoruz diyemeyiz.

Şimdiye kadarki projeleriniz arasında favoriniz hangisi?