top of page

Phil The Bottle | Emanuele Pizzolorusso

İtalyan tasarımcı Emanuele Pizzolorusso ön yüzeyinde sokak çeşmelerinin lokasyonları yazan su şişeleri tasarladı.

Amsterdam, Barselona, Berlin, Kopenhag, Londra, Milano, New York, Paris, Roma ve Tokyo için tasarlanan şişelerin her biri aynı şekle sahip. Phil the Bottle bir kenarında dikey olarak yazılan bu on şehirin adını taşıyor. Şişenin ön yüzünde ise kullanıcıların Phil the Bottle’ı doldurabilecekleri çeşmelerin lokasyonları yazıyor. Lokasyonlar kolayca bulunabilmesi için adreslerine göre tek tek listelenmiş. Phil the Bottle su doldurmayı eğlenceli bir hale getirerek kullanıcıyı teşvik ediyor. PBA içermeyen plastikten üretilen yarım litrelik şişe Floransa merkezli stüdyo Palomar için tasarlandı.

“Su taşıma işlevini yerine getirmenin yanı sıra bilgi sergilemek için en iyi oran ve boyutta olacağını düşündüğüm form üzerinde çalıştım. Bu yüzden ürünün düz ve kolay bir şekilde tutulması gerekiyordu." diyor Emanuele Pizzolorusso.

Tek kullanımlık plastik şişeler, okyanuslardaki büyük çöp yığınlarına sebep oluyor. Plastik şişelerin geri dönüşümü mümkün, fakat çok fazla enerji gerekiyor ve tek kullanımlık plastikler genellikle çöp alanlarına gönderiliyor. Birçok şehir şişelenmiş suya olan bağımlılığı azaltmak için önlemler alıyor. Pizzolorusso, Phil the Bottle’ın suyu değerli bir kaynak olarak düşünmeye teşvik edeceğini umuyor.

"Benim için kentlerimizdeki çeşmeleri vurgulamak, musluk suyunu kullanabileceğimiz gerçeğine dikkat çekmenin bir yolu. Çoğu ülkede, su temini son derece güvenli ve şişelenmiş su satın almaya gerek yok.” diyor Pizzolorusso.

Tasarımcı, ileride Lizbon için de şişe tasarlamayı ve pazarın taleplerine bağlı olarak koleksiyonunu büyütmeyi planlıyor.

Öne Çıkanlar

bottom of page