top of page

Kısa Kısa Cuma | Sıradışı Moda Tasarımı ve Tekstil Ürünleri

Laurie Nouchka

Laurie Nouchka; mimariden ilham alarak ürettiği desenleri markalarla ve bağımsız müşterileriyle kurduğu iş birlikleri sayesinde spor kıyafetlerine, çantalara aktarıyor ve günlük yaşama uyarlıyor. Nouchka, isimlerini şehirlerden alan bir koleksiyon yarattı. Laurie Nouchka, kendi markasını yaratırken marka kimliğinden çok kendine ve insan vücudunun hareketleriyle kurduğu ilişki üzerine yoğunlaştı. Bir sanatçı olarak sahip olduğu yerin, harekete yoğunlaşmak ve mümkün olduğunca güçlü bir ifade yaratmaktan geçtiğini düşünüyor.

Dot One Genetik Kodunuzu Aksesuarlara Dönüştürüyor

Dot One, ismini insanları özgün yapan ~0.1% genetik farklılıktan alıyor. Dot One’ın kurulma amacı, gen ve onunla olan iletişimi laboratuvarlardan çıkarıp ulaşılabilir kılıp günlük hayata adapte etmek. Dot One`ın kurucusu Iona Inglesby, insanların gen ile olan ilişkisini eğlenceli bir hale getirerek onları daha derine bakmaya yönlendirmeyi hedefliyor.

Marimekko & Cipriana Quann | Equal Rights

Canlı renk ve desenleriyle bilinen Marimekko bu sene 50. yılını kutluyor. 50 yıl önce çıkarttığı desen Tasaraita atıfta bulunan Marimekko, Urban Bush Babes sitesinin editörü Cipriana Quann ile Growth Stories adı altında ‘eşitlik’ ile ilgili bir kampanya düzenledi. 1968'de Marimekko'nun tasarımcısı Annika Rimala, unisex kullanım için yeni bir sembol yarattı. Tasaraita, "eşitlik için eşit çizgiler" sloganı ile yaş, ırk ve cinsiyet gözetmeksizin modelleri podyuma davet eden gerçekten zamansız bir desen. 1968 yılı, reformist, cesur fikir ve eylemlerin zamanıydı. Tasarımcı Annika Rimala, Marimekko'nun ilk pamuklu koleksiyonu Tasaraita'yı yarattığında, oldukça ses getiren bir başarı elde etti. Eşitlik sembolü olan Tasaraita, dünyanın dört bir yanındaki insanlar tarafından sevilen bir klasik haline geldi.

notjustuseless | Katalin Huszár