top of page

Nothing Is Separate: A Collaboration With Nature | Ellen Rutt


Detroit'in sokaklarında dolana dolana her gün yepyeni tasarımcılar ve sanatçılarla tanışıyorum. 'Neden Detroit?' diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Hayat insanı uzun bir maceradan geçiriyor ve benim yeni durağım da burası. Dokusu ruhu bambaşka olan ve tam anlamıyla küllerinden yeni doğan bu şehrin yaratıcı yetenekli insanlarını tanımanın heyecanı içindeyim bu günlerde.

Duvar resimleri, renkler kullanımı ve canlı soyut formlarıyla dikkatimi Ellen Rutt yakaladı. Masa başı reklamcılık işinden ayrılıp kendi için çalışmaya başlayan Ellen burada Camille Walala kadar ünlü. Madewell ve SEE gibi markalarla çalışan sanatçı en çok tasarladığı duvar resimleriyle biliniyor.

Birçok ‘artist residency’ programına katılan tasarımcının en sevdiğim işlerinden bir tanesi de "Nothing Is Separate: A Collaboration With Nature // Hiçbirşey ayrık değil: Doğa ile ortak bir çalışma". Hawai’de gerçekleştirdiği Temple Children’s Artist Residency programı sürecinde tasarladığı ve değişik lokasyonları gezen bir deney serisi bu proje. Atık ahşapları değerlendirerek ürettiği şekil ve konseptleri adanın değişik yerlerine konumlandıran sanatçı, insanoğlunun doğa ve inşa edilmiş alanlarla ilişkisini değerlendiriyor.

İnsanoğlunun doğanın kutsallığını kabul ederken bilinçli yada bilinçsiz olarak doğanın dengesini bozduğuna dikkat çeken Ellen üç boyutlu görsel kolajlar hazırlamış. Bu kolajlarını dramatik videolar ve fotoğraflarla belgeleyen sanatçı, iki boyutlu olarak algılanan işlerini yepyeni bir boyuta taşımış.

Sokak resimleri ile şehrin çeşitli yerlerinde sık sık belirmeye başlayan Ellen’ın başarılı kolajları ve sıcak renk paleti her yaştan insana hitap ediyor. New York’ta The Maple Terrace Residency ’e kabul edilen sanatçının yeni işlerini heyecanla bekliyorum.

Öne Çıkanlar

bottom of page