top of page

Sıfır Atık Restoran: Ijen

Geri dönüştürülmüş malzemelerle yapılan sıfır atık restoranı “ijen” açıldı!

Potato Head tasarım ekibi tarafından tasarlanan "ijen", Endonezya’daki sıfır atık felsefesini benimseyen ilk restoran. Restoranda, yerel ürünler geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış yemek terasında servis ediliyor. İjen, sürdürülebilir şekilde hasat edilmiş kağıda basılmış menüler, geri dönüştürülmüş kamyon lastiklerinden yapılma panolar, kullanılmış bira şişelerinden yeniden bardaklar gibi çevre dostu detaylarla çevrecilerin yüzünü güldürüyor. Tasarım ekibi, kırık tabaklar ve bardakları betonla birleştirerek yemek terasının zemininde ve mobilyalarında değerlendirmiş.

Kırık tabak ve bardaklardan yapılan zemin ve oturma birimleri

Kırık şişelerden tabaklar

Plastik şişe kapaklarından yapılmış chopstickler

Çevreye dost malzeme ve pişirme tekniklerinin yanısıra, ijen’de inorganik ve organik atıklar titizlikle ayrılıyor. Gıda artıkları ya kompost ya da yerel çiftliklerdeki hayvanlara yem oluyor, kabuklu deniz ürünleri toz haline getirilip gübre yapılıyor kuru ürünler de geri dönüştürülüyor.

Son yıllarda büyük firmaların ve tasarımcıların çevre dostu adımlar attığını görüyoruz. Apple %100 geri dönüştürülmüş alüminyumdan üretilmiş yeni Mac Book Air dizüstü bilgisayarını satışa sürdü. Lego yeni bahçe serisinde bitki bazlı biyoplastik kullanıyor. Çevreye dost tasarımcılar geri dönüştürülmüş kağıttan ayarlanabilir panjurlar,arılara şekerli su sağlayan yapay çiçekler, yenebilir sürdürülebilir paketlertasarlıyor. Daha fazla çevre dostu içerik için Kısa kısa cuma "Yenilenebilir Malzemeler" serimize göz atabilirsiniz.

Öne Çıkanlar