top of page

Sürdürülebilir Yaşam Kitapları-Gereçleri: Sinek Sekiz

Sinek Sekiz Yayınevi, doğa ve ekoloji temalı eserleri Türkçe’ye çevirmek amacıyla İrem Çağıl Tütüncü tarafından kuruldu.

İrem Çağıl Tütüncü, Bilkent Üniversitesi’nde İç Mimarlık eğitiminin ardından, İtalya’da Mimarlık lisans eğitimini tamamlamış ve yine İtalya’da Grafik Tasarım masterı yapmış. Daha sonra İstanbul’a dönmüş ve bir dizi iş deneyimlerinin ona verdiği tatminsizlikle İstanbul’dan Barselona’ya kadar gittiği bir bisiklet yolculuğuna çıkmış ve Sinek Sekiz’i bu yolculuğunda kurmaya karar vermiş.

Sinek Sekiz, hem kırsalda yaşayıp çalışarak, hem de sade, kendine yeten, yerelliğe önem veren, sürdürülebilir yaşam formlarını ön planda tutan, dayanışmacı ve adaletli yapısıyla bizlere çok ilham oluyor.

Ekolojinin temel kavramları üzerine bilgi veren “Ekoloji Cep Rehberi” kitabı ve doğayla birlikte çalışan yaşam alanı tasarlamanın felsefesini ve yöntemlerini anlatan “Permakültüre Giriş” kitabı yayınladıkları ilk 2 eserlerden bir tanesi. Doğal yapılardan, doğal doğum bilgilerine, topluluk kurma ve sürdürmeden, alternatif eğitim modellerine, şehirde küçük alanlarda kendi besinini üretmeden, çevreyle barışık arazilere kadar çok çeşitli konularda, alanının en önemli yazarların Türkçe çevirilerini içeriyor. Üstelik yayınladıklarını birçok kitapların kapak tasarımlarını da İrem Çağıl Tütüncü kendisi yapıyor.

Sürdürülebilir yaşam kitaplarının yanı sıra; doğal malzemelerle ürettikleri yaşam gereçleri seçkisi de, elleriyle üreterek geçimlerini sağlayan zanaatkarlar tarafından üretilen ve bizlere atık kullanımımızı azaltarak, yaşadığımız çevre için farkındalığımızı arttıran ve yardımcı olmamızı hatırlatan bir seçki.

Üretimlerinden bir diğeri ise defterler bölümü. Tasarımını Sinek Sekiz’in yaptığı; içeriğinde ajanda, planlayıcı ve defterlerin olduğu ürünlerden oluşuyor. Kalem ve kağıt kullanımının, yazarak düşünmenin önemini tekrardan hatırlatıyor. Hazırladıkları “mini-mücellit” setleri ile kendi defterini yapmanın, atık kağıtları dönüştürerek başka bir işlevle kullanmanın bilgisini veriyor.

Etiketler:

Öne Çıkanlar