top of page

Bond Collection | Loïc Bard

Fransız tasarımcı Loïc Bard dokunma hissinden ve insan vücudundan ilham alarak ahşap bir mobilya ve masaüstü obje tasarladı. Loïc Bard Montreal’de çoğunlukla ahşap ile çalışan bir zanaatkar ve tasarımcı. Bone isimli koleksiyonu ise Canadian maple’dan üretilmiş bank, tabure, sandalye, masa ve çatal-bıçaktan oluşuyor.

Koleksiyondaki parçalar kısa,geniş ve yuvarlak hatlı formlara sahip. Bazıları pürmüz lehim ile karartılmış, diğerleri ise insan tenini andıracak bir renk alacak şekilde verniklenmiş. Siyah-beyaz tonların kullanılması ve yer yer malzemenin damarlarının görülmesi ise her bir parçanın doğallığına sadık kalındığının ve yine insan doğasına uyumunun göstergesi.

Tasarımcı, siyah rengin bu etkisini bir Japon tekniği olan “Shou Sugi Ban” sayesinde elde ediyor. Doğal görünümü yakalayabilmek için ise doğal bir yağ kullanıyor. Bone 01 ve 02 sandalyelerinin her ikisinin de üç ayağı ve dikdörtgen ya da boru şeklini andıran dar sırtları var.

Ayrıca siyah yemek masasının da yuvarlak ayakları var ve masanın tablasında yer alan boşluklar birtakım objeleri yerleştirmek için kullanılabiliyor. Bazı tabureler oldukça “bodur” formdayken, bazı objeler ise çok narin ve hafif. İnsan vücudunun silüeti düşünülürse büyük ve kaba denilebilecek parçalardan oluşuyor, daha yakından bakmaya başladıkça daha küçük ve hafif iskelet parçaları görmeye başlıyoruz.

Farklı yeme ve pişirme tekniklerini araştırmayı seven tasarımcının mutfak araçlarından bazıları servise uygunken diğerleri pişirme veya eritme işlemleri için kullanılıyor.

Öne Çıkanlar

bottom of page