Revolve | Flensted Mouritzen


Danimarkalı tasarım stüdyosu Flensted Mouritzen heykelsi objeler üreten bir kalıp makinesi tasarladı. Revolve ismini verdikleri bu makine dönen bir metal tabanın üzerinde sıvanarak oluşturulan ve devamlılık sağlayan formlar oluşturuyor.

Bu sanatsal teknik çoğunlukla mimaride korniş yapımı için kullanılan yöntemden ilham alıyor. İkili, bu projenin temellerini eski objeleri sıvama yöntemiyle kaplayarak ve bu süreci inceleyerek oluşturmuş. Final ürünler merak uyandırıcı ve belirli bir yerde konumlandırılamıyor. Fonksiyonel objeler ile heykelsi formlar arasında yer alan bir duruşları var.

Alçı kurumak üzereyken, obje dönen bir tekerlek üzerinde özel olarak oluşturulmuş bir torna makinesinden geçiriliyor. Keskin bir metal profille donatılmış dikey ahşap yüzey, tekerlek dönerken alçı katmanlarını şekillendiren tekerleğe dik olarak monte ediliyor.

Stüdyo her bir heykel için farklı bir profil kullanıyor. Sonuç ise totemleri andıran oldukça pürüzsüz yüzeylere sahip objeler. Her bir form bir çizgi ile başlıyor. Materyali inşa ederken üç boyutlu form oluşuyor.

Öne Çıkanlar