top of page

Grafeiphobia | Geoffrey Pascal


Geoffrey Pascal, yataklarından çıkmadan çalışmayı seven insanlara yönelik bir dizi ofis mobilyası tasarladı. Koleksiyondaki her bir parça basit, ahşap bir çerçeveye sahip. Farklı adaptasyonlar ve sünger döşeme sayesinde kullanıcı hem yatakta olma hissini kaybetmiyor, hem de NASA’ nın doğal vücut pozisyonunu destekliyor.

Astronotların uzayda yer çekimsiz ortamdaki sağlığı için geliştirilen “doğal vücut pozisyonu” kullanıcının ağırlığını vücudunun birden fazla noktasının taşımasını sağlıyor. Bu pozisyon sandalyede oturduğumuz pozisyonun aksine vücudumuzun bütün ağırlığının bel aşağısına yüklenmesini engelliyor.

Geoffrey Pascal, bu projeyle ilgili çalışmaya Design Academy Eindhoven’daki eğitimi sırasında masada çalışırken yaşadığı zorluklar sebebiyle başlamış ve onun gibi yatağında çalışmayı seven insanlar hakkında oldukça fazla okuma fırsatı olmuş. Grefeiophobia, masada çalışma korkusu demek. Geoffrey, bir masanın önünde sandalyede oturduğunda hep çalışmaya zorlandığını hissettiğini söylüyor. Stres ve baskı altında kaldığını söylüyor ve bu durum onu daha üretken yapmıyor aksine kısıtlıyor.

Proje üzerinde çalışırken her gün yatağında çalışmayı deneyimlemiş. Yatakta uzanarak çalışmanın işi ile ilişkisini değiştirdiğini, ona daha rahat bir atmosfer kazandırdığını ve daha iyi odaklanabildiğini anlamış.Ürünlerin farklı pozisyonlarda kullanılabilmesi yatakta olma hissini çağrıştırıyor. Geoffrey, aynı zamanda yatakta çalışmanın negatif yönlerini de araştırmış. Bütün bir günü uzanarak geçirmek de vücudumuz için iyi bir durum değil. Uyku ile çalışmanın birbiri içine girebileceğini söylüyor ve hijyen açısından da en uygun seçenek değil. Yatakta çalışmanın olumlu yanlarını alıp bunu başka bir bağlamda kullanabileceğini düşünmüş.