top of page

De-Dimension Katlanabilir Mobilyalar | Jongha Choi

Güney Koreli tasarımcı Jongha Choi, iki boyutlu formlardan üç boyutlu nesnelere dönüştürülebilen, yerden tasarruf sağlayan, katlanabilir mobilya koleksiyonu tasarladı.

De-Dimension adı verilen koleksiyon, alüminyum malzemeden yapılma bir tabure ve bir masadan oluşuyor. Objelerin asıl özelliği ise kolaylıkla katlanıp, düz bir forma getirilebiliyor olmasından geliyor. Böylece kolaylıkla istiflenip, saklanabiliyor; hatta duvara bir resim gibi asılabiliyor.

Tasarlanan mobilyaların alan açısından verimlilik sağlayan ve giderek daha popüler hâle gelen mikro evler için uygun olmasının yanı sıra, Choi’nin De-Dimension koleksiyonunu tasarlarken asıl odak noktası bakış açısında bir illüzyon, yanılsama elde etmek istemesinden geliyor.

"Resimler, fotoğraflar veya video gibi çeşitli iki boyutlu medya aracılığıyla zaten üç boyutlu formları deneyimledim, ancak bunun tersini olduğunu görmedim"

De-Dimension koleksiyonun ortaya çıkmasının ilk aşaması Choi’nin kağıtlara basit çizimler yapmasıyla ve daha sonra fikirlerin kağıt modellere dönüştürülmesiyle ortaya çıktı.

Kağıt modeller plastik modellere, ardından alüminyum ürünlere dönüştürüldü. Her nesne düz olarak katlandığında bir perspektif çizim gibi görünmek üzere tasarlandı ve iki boyutlu olma yanılsaması verildi.

İlk olarak 2016 yılında piyasaya sürülen mobilyalar, geçen yıl Ekim ayında Hong Kong’da The Artling and Pun Projects Collectible Design sergisinde sergilendi.

De-Dimension mobilyalar, daha kompakt şehirlerde popüler hâle gelen mikro evler için alandan tasarruf sağlayan çözümlerin gerekliliğini gösteren güzel bir örnek olarak karşımıza çıktı.

Öne Çıkanlar

bottom of page