top of page

Print Your City | The New Raw

Rotterdam merkezli araştırma ve tasarım stüdyosu The New Raw, Thessaloniki’de vatandaşların plastik evsel atıklarını laboratuara getirip 3D basım ile sokak mobilyaları tasarlamaya teşvik ediyor.

Print Your City ile The New Raw, sıfır atık laboratuarıyla kentin plastik atıklarını geri dönüştürerek vatandaşların kamusal alanları dönüştürme olasılıklarını araştırıyor. Coca Cola’nın Yunanistandaki sıfır atık programının bir parçası olan laboratuar, plastik atık döngüsünü yerel düzeyde ileri teknolojilerle kapatıyor.

Her mobilyada üretilmek için dönüştürülen plastik ürünlerin kilosunu gösteren metal bir etiket bulunuyor. Laboratuarda atıkları mobilyaya dönüştürmenin yanı sıra, vatandaşlar plastiğin geri dönüşümü hakkında daha fazla bilgi edinebilir, dairesel ekonomi ile ilgili araştırmalar yapabilirler.

3D basılmış ilk mobilya prototipleri 2018 yazında basıldı ve Thessaloniki’nin ana sahil şeridi Nea Paralia’da halka açıldı. 2019 Ocak ayından itibaren mobilyalar şehir merkezindeki parkta sergilenecek. Projenin tamamı boyunca The New Raw, Yunanistan’da on dört hanenin ürettiği miktara eşit toplam dört ton plastik atığı geri dönüştürmeyi amaçlıyor.

Öne Çıkanlar

bottom of page