top of page

Thing Thing

Thing Thing, endüstrinin kullandığı üretim metodlarını değiştirip adapte ederek geri dönüştürülmüş malzemelerden deneysel ürünler tasarlıyor. 2012’de Detroit’te kurulan tasarım stüdyosu Thom Moran, Simon Anton, Rachel Mulder ve Eiji Jimbo'nun bir araya gelmesiyle oluşmuş. Thing Thing, kendi geliştirdikleri kalıplama sistemleri, plastik enjeksiyon ve döner kalıpları ile özgün ürünler tasarlayıp üretiyor.

Geliştirdikleri bu üretim yöntemi sayesinde, tasarımcıların kendi stüdyolarında kolay üretimlerini gerçekleştiremediği plastik varyantı malzemelerle çalışma fırsatı bulmuşlar.Tüketime ve çevreye yayılan plastik miktarı konusunda hassas olan tasarımcılar kendi topladıkları plastik atık ve artıkları yeni ürünlerine malzeme olarak kullanıyor. Geri dönüştürülmüş HDPE’nin genelde gri renkte sonuçlara ulaşmasına rağmen, tek tek granüllere parçaladıkları plastik atıkları elle ayıran Thing Thing stüdyo, renk ve doku açısından seçkin ürünler üretebiliyor.

Bu süreçte kendi tekniklerini geliştiren tasarımcıların ilham verici ve eşsiz bir koleksiyonu var. İsteseler bile iki kez bire bir aynı ürün çıkaramadıkları söyleyen Thing Thing ekibi bu tesadüfi süreci avantaja çevirmişler.

Ürün tasarımlarında ekstrüzyon, döner kalıp, ısıyla şekillendirme gibi yöntemleri kullanan tasarımcılar bu sürede bir çok çağdaş ürün tasarlamışlar. Granül miktarını renkleri ve dağılımını kontrol edebilen tasarımcılar sonuç ürünlerde etkileyici renk geçişlerine ulaşabiliyorlar. %60 kontrol edebildikleri bu süreç endüstriyel teknikleri kullanmalarına rağmen seri üretime dönüşmeyen ürünler elde ediyorlar.

Etiketler:

Öne Çıkanlar

bottom of page