top of page

Melt | Oki Sato

Nendo'nun kurucusu Oki Sato, Venedikli marka WonderGlass için yer çekiminin erimiş cama etkisini gösteren U kesitli bir sandalye tasarladı.

Sandalye ters çevrilmiş bir arktan oluşan taban, dikdörtgen bir oturma bölümü ve düz bir panelden oluşan sırt kısmından oluşuyor. Sandalyenin dışında koleksiyona dahil olan on iki farklı mobilya da yer çekiminin şekillendirmesiyle elde edilmiş. Koleksiyondaki diğer ürünler bir koltuk, şezlong, yemek masası, sehpa, paravan ve vazodan oluşuyor.

Oki Sato, WonderGlass'ın workshopları sırasında çalışan yetenekli zanaatkarların çalışma yöntemlerinden ilham almış. Sato, zanaatkarların camı şekillendirişini seyrederken onları kili şekillendiren çocuklara benzetmiş.

Tasarımcının fikri, camın süreci şekillendirmesine izin vermek. Yer çekimi ve malzemenin ağırlığı ile özgürce şekil almasını seyretmek. Sürece az müdahale edip iyi bir sonuç elde etmek oldukça zor.

Sandalyenin üretimi sırasında erimiş cam kare bir kalıba dökülürken birden fazla zanaatkar ise mala ile yüzeyi eşit bir hale getiriyor. Cam aşamalı bir şekilde kuruyor ve ideal esnekliğe ulaştığında U kesitli bir kalıba aktarılıyor. Böylece cam eğiliyor ve kalıbın şeklini alıyor. Bu sırada zanaatkarlar çeşitli aletlerle camın kırılmasını ve çatlamasını önlemek için şekillendiriyor.

WonderGlass'ın kurucuları Maurizio and Christian Mussati, camın mobilya tasarımında ana malzeme olarak kullanılmasının yaygın olmadığını ve bu kullanım ile döküm camın sınırlarını zorladıklarını söylüyor.

Öne Çıkanlar

bottom of page