top of page

Living Seawall | Volvo

İsveçli otomobil üreticisi Volvo, Sidney limanının kıyısında bölgedeki biyoçeşitliliği ve su kalitesini iyileştirmeyi amaçlayan çevre dostu bir deniz duvarı kurdu.

Volvo projeyi, dakikada bir çöp kamyonu dolusu plastiğin okyanusa gittiğini ve Sidney sahil şeridinin yarısından fazlasının yapay deniz duvarlarından oluştuğunu tespit ettikten sonra geliştirdi.

Bölgeye özgü Mangrov ağaçlarının kök yapısından esinlenen üç boyutlu elli adet altıgen karodan oluşan proje, okyanuslardaki plastik kirliliği ile mücadele etmeyi hedefliyor.

Her bir karo, geri dönüştürülmüş plastik liflerle güçlendirilmiş betondan üretiliyor. Sidney Deniz Bilimleri Enstitüsü ve Resif Tasarım Laboratuvarı ile işbirliği içinde geliştirilen proje, çevre ekosistemlerinin kaybına sebep olan geleneksel duvarlara bir alternatif sunuyor. Karolar biyolojik çeşitliliğe yardımcı olurken, suyu filtreleyen istiridye, yumuşakçalar gibi organizmaları çekiyor. Proje, karoları mevcut bir deniz duvarına ekleyerek bir tasarımı potansiyel bir deniz ortamına dönüştürmeyi amaçlıyor.

Araştırmacılar, bölgedeki biyolojik çeşitliliği ve su kalitesini nasıl etkilediğini görmek için önümüzdeki 20 yıl boyunca Living Seawall'ı gözlemleyecekler.

Öne Çıkanlar

bottom of page