top of page

Patio Kumaşlar | Kvadrat


Kopenhag merkezli tasarımcı Karina Nielsen Rios, Danimarka’nın öncü tekstil markası Kvadrat için dış mekanlarda kullanılmak üzere hem dayanıklı hem de çevre dostu döşemelik kumaşlar geliştirdi.

Patio adını verdikleri kumaşlar, alev geciktirici bir polyester olan son derece dayanıklı ve özel olarak geliştirilmiş Trevira CS ipliğinden üç renk ile üretilmiştir.

Çözgü ve argaç iplikleriyle üretilen kumaşlar, kullanılan iki farklı rengin birbirlerine olan kontrast seviyelerine göre tek renk ya da daha dokulu görünebiliyor.

Marka ayrıca florokarbon (Yüksek performanslı tekstillere su, toprak ve yağ tutmaz hale getirmek için son olarak uygulanan kimyasal bir tamamlayıcı) içermeyen iplik için çevre odaklı bir kaplama ortaya koydu.

Flor ve karbon bileşimlerinden oluşan florokarbon kaplamalar, hava ve su sistemlerini kirleten toksik yan ürünler üretir.

Tekstil tasarımcısı Nielsen Rios ve Kvadrat tarafından üç yıl boyunca geliştirilen yeni kaplama, sıvı tutmayan ve hızlı kuruyan özelliklere sahiptir. Ayrıca deniz suyuna, klora ve aleve karşı direnç sağlar.

Dış mekanlarda kullanılmak üzere tasarlanan yüksek performanslı Patio kumaşlar, tüm açık alanların, yüksek nemli kapalı havuzların yanı sıra perde veya şemsiye yapımında da kullanılabilir.

Kvadrat, “Teknik özelliklerine ek olarak, diğer dış mekan kumaşlarına kıyasla yumuşak bir dokunuşa da dikkat çekiyor ve olağanüstü renk canlılığı sunuyor.” dedi.

Öne Çıkanlar

bottom of page