top of page

UAU Project I 3D Printing


UAU Project Polonya'nın Varşova kentinde bulunan multidisipliner bir tasarım stüdyosudur. 8-12 Şubat 2019 tarihlerinde Frankfurt’da gerçekleşen Ambiente Fuar’ında çevreci tasarım anlayışı ile karşımıza çıkan UAU Project, Warsaw Academy of Fine Arts’da Endüstriyel Tasarımı bölümünden mezun Justyna Fałdzińska ve Miłosz Dąbrowski tarafından 2011 yılında kuruldu. İlk olarak tasarımları ve kullandıkları çarpıcı renklerle karşımıza çıkan UAU Project, tasarım anlayışı ile de Ambiente Fuar’ında dikkatleri üzerine çekiyor.

UAU Project, masaüstü 3D yazıcısı kullanarak ürün tasarlayan, araştıran ve gelişmeyi planlayan bir stüdyo. Masaüstü 3D yazıcılar faydalı bir şey üretme yeteneğine sahip olmasa da Varşova merkezli stüdyo, tasarım odaklı ürünlerin evde 3D olarak basılabileceğini söylüyor ve üzerinde çalışıyor.

Justyna Fałdzińska ve Miłosz Dąbrowski, iyi tasarımın erişilebilir olmasını sağlamak için 3D baskının en iyi yol olduğunu düşünerek, ürünlerini en iyi kalitede malzemelerle tutkulu bir şekilde hayata geçiriyor. Tasarımlarındaki en önemli detay ise çevreci ürünler kullanmaları. Bu yüzden de kullandıkları malzemelerin çoğunu biyolojik olarak parçalanabilir ya da yüksek oranda geri dönüştürülebilir malzemelerden oluşturuyorlar.

Hedefleri sıfır atıkla tasarımlarını hayata geçirmek olan UAU Project, sipariş üzerine üretim yaparak yaklaşık 100 renge kadar özelleştirilebilir renk kartelası ile şamdan, ayna, aydınlatma, vazo ve saksı gibi ürünler üretiyorlar. Tasarladıkları ve ürettikleri her ürün % 100 biyobozunur yani doğada yok oluyorlar. Yenilenebilir kaynaklardan oluşturdukları filamentleri kullanan tasarımcılar ürünlerinin dünya üzerinde bıraktığı ize önem gösteriyorlar.

<