top of page

How&Wow | Astrid Luglio


How&Wow koleksiyonu Astrid Luglio tarafından tasarlanmış bir şişe ve karaf serisi. Roma zamanındaki amphoralar ve din adamlarının taşıdığı su ve şarap şişelerinden ilham alan tasarımcı cam ve saz malzemelerini bir araya getiriyor.

Hollanda Zanaat Konseyi, Hollanda tasarım haftasında sergilenmek üzere içinde Astrid Luglio’nunda bulunduğu 3 İtalyan tasarımcıyı davet etti. Bir çok zanaat tekniğine yer verilen sergi için Astrid'in makrome tekniğine odaklanması istendi. Makrome tekniğini çağdaş bir yöntemle kullanmayı hedefleyen Astrid, How&Wow serisini tasarladı.

İkonik, antik objeleri yeniden değerlendiren bu proje makrome tekniğini koleksiyonla sadece dekoratif olarak değil, fonksiyonel olarak kullanıyor. Düğüm, örgü teknikleri üzerine deneyler yapan tasarımcı cam şişeler için kapak, sap ve kulplar tasarlamış. Beraber kullanılmasına alışık olmadığımız iki materyal olan saz ve cam bu projede ilgi çekici bir işbirliği yaratmış. Genelde daha pahalı ve işlemesi zor bir maden olan cam, daha ucuz ve kolay şekil alan saz ile farklı bir değer katmış. Sazın verdiği işleme esnekliği tasarımın detaylarında görülüyor. Yapıştırıcı kullanmadan düğüm yöntemleriyle birleştirilen saz yün iplerle sabitlenmiş. El yapımı ürünler, amphoraları andıran formlar cam ve saz kullanımı çağdaş bir yorum getirmiş.

Öne Çıkanlar

bottom of page