top of page

2019 Serpentine Pavyonu'nun Mimarı açıklandı!


2019 Serpentine Pavyonu'nun mimari Junya İshigami seçildi. Londra’da Hyde Park’ın içinde bulunan Serpentine galerisi her sene yeni bir mimara galerisinin bahçesine yeni bir pavyon tasarlaması için görev veriyor. ​

Serpentine galeri 2019 yılı pavyonu için bu prestijli görevi deneysel strüktürleri ile bilinen Japon mimar Junya İshigami verdiğini açıkladı. 20 Haziran’da açılacak olan pavyonun eskiz çizimleri galeri tarafından duyuruldu. Her sene yenilenen popüler Serpentine Pavyonu'nun önceki mimarları arasında Frida Escabedo, Diébédo Francis Kéré, Yona Friedman, Barkow Leibinger’da bulunuyor.

İshigami ilhamını en çok görülen mimari hat olan çatılardan alıyor. 2019 Serpentine pavyonu için tasarladığı strüktür kaplama ünitelerini düzenleyerek topraktan yükselen tek parça bir çatıdan oluşuyor. Toprakla birleşiyormuş gibi görünen bu strüktürün içinde bulunduğu parkın bir parçasıymış gibi gözükmesi hedefleniyor. Pavyonun içi ise mağara hissiyatı veren gezenlere derin düşüncelere dalacakları, sakin bir seyir alanı olarak tasarlanmış. İshigami’nin ‘free space/ ‘özgür alan’ filozofisi bu mimari tasarımında da uygulanmış insan yapımı yapılarla doğal örtünün harmoni içinde olmasına odaklanılmış.

Tasarlayanlar olarak İshigami’nin yeni pavilyonunu gezmek için sabırsızlanıyoruz. Benim kişisel favorim Sou Fujimoto’nun tasarladığı 2013 Serpentine pavyonuydu. Serpentine Galeri’nin eski pavyonlarına linkten göz atabilirsiniz. 2018 Serpentine Pavyonu'nu Tasarlayanlar olarak instagram hikayelerimizde gezmiştik. Tekrar göz atmak için profilimize bakmayı unutmayın!

Öne Çıkanlar