top of page

Breeze | Xinyue Yang

Xinyue Yang insanların ateş yakma eyleminden esinlenerek aynı deneyimi bir aydınlatma tasarımına dönüştürüp Breeze’i hayata geçirdi. Kendisini elektronik, kodlama ve fiziksel programlama tutkunu olarak tanımlayan UX ve ürün tasarımcısı olan Yang, Berlin’de Weissensee Art Academy’de yüksek lisans öğrencisi.

Breeze, ateşin temeli olan analog ışık deneyimini dijital teknolojiyi kullanarak neo analog bir deneyime ulaştırmayı amaçlayan bir aydınlatma tasarımı olarak karşımıza çıkıyor. Tasarımın temelinde ateşin fiziksel dünyadaki üç maddesi bulunuyor. Bunlar; ateşi yaktığımızda hava akışıyla onu daha parlak ve güçlü yapabilme, ani bir darbede ateşi söndürebilme ve ateşi bir yerden bir yere geçirebilme.

Gerçek dünyada nasıl bu özelliklerle ateşi yönetebiliyorsak, Breeze ile de aynı deneyimi elde edebiliyoruz. Yang hava akımını tespit edebilen bir mikrofon kullanarak yumuşak bir üfleme ile ışığın gücünü kademe kademe artmasını ve parlaklaşmasını sağlarken aynı gerçek hayattaki gibi daha güçlü ve ani bir üfleme ile lambayı söndürebiliyor. Aynı zamanda yanan bir Breeze ile bir başka Breeze’i temas ettirerek ışığın akışını sağlamakta mümkün oluyor. Tıpkı bir ateşi bir dal yardımı ile bir yerden bir yere geçirmek gibi. Bu özelliği de içindeki sensörler ve mıknatıslar sayesinde gerçekleştiriyor.

Elle taşınabilen ve kendi kendine durma özelliği olmayan Breeze’i istediğiniz yerde kullanabilmeniz mümkün. Eğer bir bahçe ortamında Breeze’i sabitlerseniz hava etkileşimini doğaya bırakarak yeni bir etkileşim başlatabilirsiniz.

Öne Çıkanlar

bottom of page