Erika Emeren I Cake Vase


Design Academy Eindhoven mezunu Erika Emeren, geleneksel kek yapma tekniğini eşsiz seramik vazolar oluşturmak için kullandı. Emeren'in doğduğu ülke olan İsveç'in güney kısımlarında popüler bir tatlı olan Spettekaka'yı yapma tekniğinden ilham alarak Cake Vase’i hayata geçirdi.

Cake Vase, pasta yapımında ve kek süslemesinde kullanılan krema torbasına benzeyen bir torba ile dönen bir silindirin üstüne kayma kili uygulanarak meydana geliyor. Her vazo daha sonra pişiriliyor ve sırlanıyor. Böylelikle daha parlak ve renkli yüzeyler oluşuyor. Parlaklık ve renklerin seçimi pastalarda kullanılan renklerden ilham alınarak tercih ediliyor. Hem tekniği ile hem de görsel sonucu ile aynı Spettekaka'ya benzeyen Cake Vase, kendine özgü formlardan oluşuyor.

Halk kültürünün büyük bir rol oynadığı kırsal bir bölgede büyüyen Emeren, çağdaş etkilerden yoksun olduğunu hissederek halk kültürünü araştırdığında DIY(Do-It-Yourself) hareketine, yerli el sanatlarına ve fırınlamaya ilgi duymaya başlıyor ve süslemenin sembolik olarak önemli olduğunu düşünüyor. Bu yüzden işlevsel parçalar tasarlamaktan ziyade nesnelerin dekoratif niteliklerini ortaya koymayı amaçlıyor. Hem geleneksel teknikleri hem de günümüz estetiğini ödüllendiren Erika Emeren’in dekoratif kreasyonları, pasta yapımına saygı duyarak bunları eşsiz objelere dönüştürüyor.

Cake Vase, Emeren'in mezuniyet projesi olarak Hollanda Tasarım Haftası’nda yer aldı.

Öne Çıkanlar