top of page

Portre | Sophie Yan


Bu hafta Detroit bazlı iç mimar ve tasarımcı Sophie Yan sorularımızı cevapladı. Nisan'da Milano Tasarım Haftası'nda işlerini sergileyecek tasarımcıyla tasarım sürecini konuştuk.

Selam Sophie! Bize kendini tanıtır mısın?

Merhaba! Ben Sophie Yan. Üniversiteden mezun olduktan sonra geri dönüştürülmüş ahşap üzerine çalışan bir start-up’da kreatif direktör olarak kariyerime başladım. Start up olmasından dolayı iş tanımım genişti. Branding’den , web tasarımına, ürün geliştirme ve yeni ürün tasarımı projelerinde çalıştım. Şirket için yeni bir kapı ve pencere model serisi tasarladıktan sonra yüksek lisans yapmak için okula geri dönmeye karar verdim. Cranbrook Üniversitesi'nde yüksek lisansımı tamamladım. New York Tasarım Haftası'nda birçok kez işlerimi sergiledim ve Dorothy Waxman Textile Ödülü için finalist seçildim. Şu günlerde bir mimari firmada tasarımcı ve iç mimar olarak çalışıyorum.

Tasarım sürecin nasıl ileriliyor? Neler sana ilham veriyor?

Tasarım sürecim ya materyal deneyleri yada insanların günlük aktivitelerini gözlemleyerek başlıyor. Değişik inşa teknikleri ve yapı detayları bana ilham veriyor. Farklı ölçeklerde denemeler yapmak hoşuma gidiyor. Mesela bir sepet için yaptığım örgü mobilyaya ya da mimari ölçekte bir detaya dönüşebiliyor.

Detroit'te yaşamak sence tasarım sürecini nasıl etkiliyor?

Detroit bana ilham veriyor. Büyük bir tasarım komünitesi ve tasarımla ilgilenen bir çevre var. Galeriler yeni sergilerle dolu. Tasarımcı ve artistleri destekleyen çok fazla burs ve sermaye var. Detroit'te yaşamak için doğru zaman olduğunu düşünüyorum.

​Spesifik olarak seçtiğin bir materyal var mı?