top of page

CY-BO | Kenji Abe

Tokyo`lu tasarımcı Kenji Abe, tek kullanımlık plastiklere olan bağımlılığımızı azaltmak amacıyla alternatif bir paketleme biçimi tasarladı.

Çevreye dost yeniden kullanım çok büyük öneme sahip. Bir ürünün kullanıldıktan ya da ürün ömrünü tamamladıktan sonra çöpe gitmesi hem doğaya zararlı hem de tüketim toplumunun başlıca problemlerinden biri. Doğaya dost tasarımcılar, ürünün kullanım sonrası hayatını tasarlayarak ürünün yeniden kullanılmasına olanak sağlıyorlar.

Abe, kullanıldıktan sonra çöp olan paketlere alternatif yeniden kullanılabilen bir paketleme tasarladı. CY-BO olarak adlandırılan ambalaj malzemesi, parçaların birleşmesiyle çeşitli şekil ve boyutlara dönüşüyor.

Tasarım altı uçlu yumuşak süngerimsi parçalardan oluşuyor, böylece parçalar birbirine geçiyor. Yeniden kullanılabilen ambalajlar, kalem kutusu, sepet ya da bardak altlığı olarak yeniden birleştirilip, kullanılabilir. CY-BO yüksek esnekliğinin yanı sıra, malzeme özellikleriyle de kullanıcılara başarılı bir paketleme alternatifi sunuyor.

Öne Çıkanlar