top of page

Studio Yumakano I Rust Harvest


“Rust Harvest” Yuma Kano tarafından hayata geçirilen pasa odaklı deneysel bir materyal projesi.Pas, üretimde geçmişten günümüze kadar uzanan bir problem. Uçakların düşmesine, gemilerin yavaşlamasına, köprülerin yıkılmasına, makinelerin bozmasına ve daha birçok şeyin hurdaya dönüşmesine sebep olur. İşlevsel olan elemanlara yavaşça yayılarak onları yok eden pas aslında çok farklı bir güzelliği içinde barındırıyor.

Kano, pasa daha yakından bakarak kendi içinde barınan şaşırtıcı derecede çeşitli desenleri ve renk karışımlarını ele alarak onların güzelliğini ortaya dökmeyi amaçlayan bir koleksiyon oluşturdu. Pasın yaratmış olduğu yeni dokuları kendi ürünlerine aktararak pasın ilgi çekebilecek bir tasarım olmasını sağlıyor.

Deneme ve yanılma sonucunda akrilik reçineyi kullanarak metal levhalardan sadece pası aktarabilecekleri bir teknik oluşturan Kano, dört aşamalı bir teknik uyguluyor. Öncelikle bu plakaları pas oluşturmak için tarım döngüsüne benzer bir işlem uyguluyor. Bu yüzden de ışığa, yağmura, toprağa ve deniz suyuna maruz bırakıyor. Böylelikle doğal pas kullanarak tasarımın da ötesine geçip komple bir üretim süreci oluşturuyor.

Metalin aksine, ışık yıllar süren bir işlemden donmuş bir an yaratan akrilik reçinenin içinde sıkışıp paslanır. Elde edilen malzeme sıradan akrilik reçine gibi kullanılabildiğinden ürün tasarımı, dekorasyon ve inşaat alanında sınırsız kullanım olanakları sunar.

Rust Harvest projesinde elde edilen malzemelerle sınırlı sayıda mobilya koleksiyonu oluşturan Kano, pas, metal ve akrilik kullanarak doğal ve yapay malzemelerin zıtlıklarını dengede tutarak büyüleyici bir koleksiyon yaratıyor.