top of page

Bauhaus’un 100’ncü Yılı: Bugünün ünlü logoları Bauhaus tarzında nasıl görünürdü?

Yüz yıl sonra bile, Bauhaus hareketinin kendisi dünya çapındaki sanatçılara, tasarımcılara ve mimarlara ilham vermeye devam ediyor. Bauhaus’un 100’ncü yılı adına yaratıcı bir platform olan 99designs tarafından tasarlanan grafik tasarım projesinde, Bauhaus tasarım stilinde bugünün en popüler logolarını yeniden hayal ediyorlar. Tasarlanan logolar arasında Adidas, Lego, Netflix, Google ve Ferrari gibi dünyanın en büyük markaları var.

Her tasarım, ana renklerin kullanımıyla, minimalist olarak Alman Tasarım Okulu stilinde üretilmiş. Bauhaus tasarım tarzında yeniden tasarlanan ünlü logolar,

hangi özelliklerinin Bauhaus tasarımını oluşturduğu tartışılabilir - daha çok “nerde-görürsen-tanırsın” anlaşmasıdır.

  1. Biçim işlevi takip eder. (Form follows function)

  2. Minimalizm

  3. Devrimci tipografi

  4. Geometri için tutku

  5. Ana renkler

Bauhaus tasarımını anlamaya yardımcı olmak için, 99designs tasarımcı topluluğunun tanıdığı ve sevdiği logoları yeniden tanımlamak için tasarımlarında gerçek bir Bauhaus tarzında bu beş prensibi kullanmış.Örneğin, Apple logosuna basit bir Sans Serif yazı tipi eşlik ederken, konkav bir ısırık ile küresel ve gölgeli bir elma olarak yeniden tasarlanmıştır. Ferrari’nin aygır logosu kırmızı ve siyah geometrik şekiller kullanılarak yeniden yaratılmıştır. Adidas logosu ise, markanın mevcut harfleri birbirine yakınlaştırılarak, monokrom rengi turkuaz, kırmızı ve bej olarak değiştirilmiş. Lego’nun logosu ise mavi, kırmızı ve sarı renkler kullanılarak bir yapı taşı serisi izlenimi veriyor.

Projede yer alan diğer markalar arasında BMW, Android, ACDC, Burger King, Dominos, Haribo, Starbucks, BBC, Instagram, National Geographic ve WWF bulunuyor. Bauhaus'un yüzüncü yılında akımın etkilerinin ve tasarım dünyasında yarattığı değerin altını çizen bu proje popüler kültür logolarını bambaşka yönden görmemizi sağlıyor.

Öne Çıkanlar

bottom of page