top of page

Chromatic Effect I Pablo Limón


Meksikalı tasarımcı Pablo Limón, gümüş nitrat katmanları ile kaplanmış yüzeyleri hafifçe parlatarak oluşturulan kromatik gökkuşağı kaplamalı tasarımıyla karşımıza çıkıyor.

Limón'un deneysel tasarımları, basit koltuklar veya yan sehpalar şeklinde olan orta yoğunluklu köpük tabanlara uygulanan metalik kaplama deneylerin sonucu olarak ortaya çıkıyor. Formlar gözeneksiz hale gelecek şekilde astarlanıp, gümüş nitrat ile her seferinde bir katman şeklinde uygulanıyor. Her birinin 32 santigrat derece sıcaklıkta kurumaya bırakıldıktan sonra krom etkisinin ortaya çıktığı kimyasal reaksiyonu oluşturmak için bir katalizör uygulanıyor. Daha sonra farklı tonlar üretmek için boya ekleniyor. Son olarak yüzey cilalanıp ve böylece bir sonraki katman üstüne uygulanabiliyor. İstenen renk derinliğine ulaşmak için işlem birkaç kez tekrarlanıyor.

Beklenilen sonuç alındıktan sonra, yüzeyler dairesel bir zımpara yardımıyla temizleniyor. Bütün süreç elle kontrol edilebildiğinden istenilen sonuç hassaslıktan dolayı biraz şansa kalıyor. En sonunda bir yağ tabakasına benzer bir etki oluşuyor. Deneysel bir süreç olarak ilerleyen tasarım, bir çok testten sonra kromatik etkiye sahip üç boyutlu görüm elde ederek baskıdan daha başarılı bir sonuç ortaya koyuyor.

Limón DS iş birliği sırasında, Barselona’daki DS Boya Atölyesi’nde metallerle yapılabilecek çeşitli cilalardan etkilenerek Jeff Koons gibi sanatçıların yapabilecekleri potansiyel tekniklerden etkilendi. Böylelikle prototip olarak görünen ilk tasarımlarının devamının geleceğinin mesajı da verdi. Aslında kendi tasarım stüdyosu olan PLDO'yu yöneten Limón aynı zamanda New York ve Mexico City'de ofisleri bulunan Savvy Studio'nun ortağı olarak mimari departmanlarının direktörlüğü yapıyor.