top of page

Nomen Oblitum | Molenore


Milano Tasarım Haftasına çok az kalmışken gitmeden görmeniz gereken yepyeni Türk tasarım stüdyolarını araştırmaya başladık ve Molenore karşımıza çıktı. Melda Yanmaz ve Mert Sezer’in kurduğu Molenore, 2016 yılında temelleri atılan İstanbul menşeili bir tasarım stüdyosu.

Çağdaş yaşayış biçimini benimseyen Molenore, çevreci, hatırlanabilir ve ikonik ürünler ortaya koymayı hedefliyor. Molenore’un ilk serisi olan “Nomen Oblitum (unutulan isim)”, dünyanın birçok yerinde devam eden kadınların yaşadığı eşitsizliklere dikkat çekmek amacı ile hazırlanmış. Farklı çağlarda yaşamış kadınların hayat hikayelerini araştırarak onları onurlandırmak ve bilinirliklerini arttırmak amacıyla hikayelerinden anahtar kelimeler çıkararak tasarımlarına yansıtan Molenore, genellikle haksızlığa uğramış ve zorluklarla uğraşmış bu kadınların fikirlerini ve yaşadıklarını anlatmaya çalışıyor.

Tasarıma başlamadan ayrıntılı araştırma yapan tasarım stüdyosu ürünlerinde tarihte bir şekilde haksızlığa uğramış önemli kadınların hikayelerine ışık tutuyor. Örneğin tasarımcılar matematikçi, filozof ve astronom İskenderiyeli Hypatia hikayesini ele alıyor. Babası Theon ile çalışmalar yapmış ve İskenderiye kütüphanesinde dersler veren Hypatia, Pergeli Apollonius’un konikleri üzerine 8 ciltlik çalışma ortaya koymuş ve güneş sisteminin hareketleri üzerine çalışmış. Dönemin İskenderiye Başpiskoposu Cyril ile görüşlerinin ters düşmesinden dolayı vahşice öldürülmüş. Ölümünün ardından bütün çalışmaları kaybolmuş. Molenore Hypatia’nın hayatını; eğitimci kişiliği ve çalışmalarını örnek alarak, taşıyıcıları elips ve parabol olan kitaplık tasarlamış.

Milano Tasarım Haftası’nda yeni koleksiyonunu sergileyecek tasarımcıların ürün serisinde gerçek hikayelerden referans alınarak tasarlanmış altı özgün ürün bulunuyor. Nomen Oblitum serisinin Ventura Future’da gezebilirsiniz.

Öne Çıkanlar

bottom of page