top of page

HACKER | DWA Design Studio & Manuel Coltri


Milano Tasarım Haftası'na yeni bir giriş yapan ve iki senedir tren garı yakınlarındaki endüstriyel binalardan birinde yerini alan ALCOVA, metaryal odaklı tasarımcı ve markalara yer veriyor. ALCOVA’ da yer alan ve gözümüze takılan sergilerden bir taneside ‘HACKER’ oldu.

DWA Design Studio ve Manuel Coltri’nin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan ‘HACKER’ projesi doğal taş işleme yöntemlerini yeniden değerlendiriyor. DWA Design Studio, Frederik De Wacher ve Alberto Artesani tarafından 2005 yılında kurulmuş bir tasarım stüdyosu. Manuel Coltri ise Verona bölgesinde yaşayan ‘taş terzisi’ olarak da anılan doğal taş heykelleri ile ünlü bir taş ustası. ‘HACKER’ projesi için bir araya gelen bu iki yaratıcı stüdyo doğal taş üretimi ve kullanımı için alternatif yöntemler geliştirmişler.

Eski doğal taş işleme ve zanaat tekniklerini araştıran tasarımcılar, alışılagelmiş üretim tekniklerini değiştirecek ve kafalarımızdaki duvarları yıkacak bir üretim yöntemi geliştirmeyi hedeflemişler. Atık ve artık taşları bir araya düzenleyerek işleyen tasarımcılar her biri tekil ve eşi olmayan vazo ve tabaklar üretiyorlar.

El işçiliğiyle üretilen ürünler, doğal taş endüstrisinin önemsemediği ve atık olarak gördüğü parçalardan değer yaratıyor. İtalya’nın ünlü doğal taşlarını dama desenleriyle birleştirip çarpıcı bir desen yaratan tasarımcılar atık malzemeden sağlam kalıcı ve zamansız parçalar tasarlamayı ve üretmeyi başarmışlar.

Öne Çıkanlar

bottom of page