top of page

Lexus Design Awards finalisti ARENOPHILE projesiyle Studio Sahil!


Dünyanın prestijli tasarım yarışmalarından biri olan Lexus Design Awards finalistlerini Milano Tasarım Haftası'nda büyük bir sergiyle ziyaretçilere sundu. Zona Tortona bölgesinin Super Studio alanında yer alan Lexus Awards, ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü. Bu sene teması 'daha iyi bir gelecek için tasarım' olan Lexus Desıgn Awards'a yüzlerce başvuru arasında 5 finalist seçildi. Türk tasarımcı Rezzan Hasoğlu 'ARENOPHILE' adlı projesi ile beş finalist arasında yerini aldı.

ARENOPHILE projesinin amacı doğada bol miktarda bulunan ancak yaygın kullanılmayan çöl kumuna yeni bir kullanım yöntemi aramak. Bu proje çöl kumunu zararlı olmayan bağlayıcılarla araştırma ve deneylerle birleştirmeyi ve bu kompozit malzemelerle yeni ürünler tasarlamayı hedefliyor.

Lexus Award her bir tasarımcıya mentor sağlayarak finalist tasarımcılara araştırma yapacakları bir bütçe sağlıyor. Rezzan bu sürecin sonunda iki çeşit ürün ortaya çıkarmış: çöl kumuyla birleştirilen cam fayanslar ve seramik fayanslar. Günümüzde deniz kumu inşaat ve cam sektöründe yoğunlukla kullanılıyor. Rezzan'ın tasarladığı, çöl kumuyla birleşmiş kompozit malzemelerle üretilen bu ürünler günlük hayatımızda kullanılabilecek kaplama ürünleri olarak tasarlanmış. İmalat süreci el üretimiyle olduğu için tasarımcı ürünün dokusal özellikleri ortaya çıkarılarak ürünün kullanıcılarla dokunmayla bir etkileşim kurulması hedeflemiş.

Rezzan Hasoglu, Londra merkezli bir ürün tasarımcısı. Royal College of Art'tan mezun olduktan sonra Studio Sahil tasarım ofisini kuran Rezzan, el üretimiyle ürünlerini tasarlarken dijital programları da üretim süreciyle birleştiriyor.

Doğadaki oluşumları ve kültürel mirastan ilham aldıklarını farklı malzemelerle somut nesnelere dönüştüren tasarımcı, ürünlerini cam, seramik, metal ve ahşap gibi çeşitli malzemeleri yeniklikçi üretim teknikleri oluşturularak tasarlamakta ve zanaatkarla iş birliği içerisinde üretmekte.

Öne Çıkanlar